Rada Ministrów przyjęła ten projekt ustawy 23 lutego br.
Jak poinformowano, do ustawy wprowadzono rozwiązania, które zwiększą bezpieczeństwo Polski w związku z wykonywaniem przez nasze państwo zadań dotyczących relokacji lub przesiedleń cudzoziemców na terytorium RP. Odpowiednie służby dostaną więcej czasu na sprawdzanie cudzoziemców, którzy będą chcieli przekroczyć polską granicę.

Zmieniona ustawa dostosowuje nasze prawo do zobowiązań wynikających z dwóch decyzji Rady (UE): 2015/1523 i 2015/1601, ustanawiających środki tymczasowe w obszarze ochrony międzynarodowej na rzecz Włoch i Grecji. Na podstawie tych decyzji Polska zobowiązała się do przyjęcia uchodźców relokowanych z Grecji i Włoch.

Już w 2015 r. zmieniono część przepisów ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP, regulujących kwestie przesiedleń i relokacji. W obecnej nowelizacji ustawy wydłużono do 45 dni (z 7) termin na przekazanie szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców informacji, czy wjazd cudzoziemca do Polski i jego pobyt w naszym kraju mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. W sytuacjach szczególnych termin ten będzie można przedłużyć o kolejne 14 dni. Informacji tych szefowi Urzędu mają udzielać: Komendant Główny Straży Granicznej, Komendant Główny Policji, szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a w razie potrzeby także inne organy.

Nawet jeśli tylko jedna z tych instytucji poinformuje szefa Urzędu, że wjazd cudzoziemca do Polski i jego pobyt w naszym kraju, stwarza zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa – to nie przeprowadzi on przesiedlenia, a w przypadku relokacji, powiadomi państwo, z którego ma ona nastąpić, że cudzoziemiec nie został zakwalifikowany do relokacji. Przepis o obowiązkowym uzyskiwaniu informacji przez szefa Urzędu w sprawie zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa, stwarzanego przez cudzoziemca, nie będzie dotyczył osoby, która ma mniej niż 13 lat.

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.