Gmina Katowice wniosła pozew do sądu przeciwko skarbowi państwa o zasądzenie 5 mln złotych. Suma ta stanowiła koszty utrzymania nieruchomości należącej do pozwanego.

Z dotacją do sądu
Sąd  instancji uwzględnił to powództwo, ale sąd II instancji obniżył wartość nakładów do 3 mln 120 tys. zł. z powodu przedawnienia części należności. Zdaniem sądu nie trzeba w tej sprawie stosować konstrukcji z art. 417 (2) par. 1 kc ( odszkodowanie za zgodne z prawem wykonywanie władzy publicznej, na zasadzie słuszności), ale art. 49 pkt. 5 i 6 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zgodnie z nim dotacje celowe, powinny być przekazywane w sposób umożliwiający pełne i terminowe wykonanie zlecanych zadań.
W przypadku niedotrzymania tego warunku , jednostce samorządu terytorialnego przysługuje prawo dochodzenia należnego świadczenia wraz z odsetkami w wysokości ustalonej jak dla zaległości podatkowych, w postępowaniu sądowym.
Sądy ustaliły, że w latach 2003-2007  starosta gospodarował nieruchomością należącą do skarbu państwa. Starosta łożył na utrzymanie budynków i na wynagrodzenia administracji z własnych środków, o czym informował ministra skarbu państwa. Ale ten nie chciał dofinansować gminy.

 

ID produktu: 40160393 Rok wydania: 2011
Autor: Paweł Małecki
Tytuł: Dotacje w prawie podatkowym. Dokumentacja i rozliczanie


Skarb państwa był zobowiązany
Skargę kasacyjną złożyły dwie strony sporu.
Sąd Najwyższy 20 lutego br. uchylił orzeczenie sadu II instancji, a kosztami obciążył pozwanego i nakazał skarbowi państwa uiścić na rzecz powodowej gminy 2 mln 800 tys. zł. Motywem takiego rozstrzygnięcia było stwierdzenie, że dotacja skarbu państwa była niewystarczająca. A zatem należało ją uzupełnić o wydatkowane koszty utrzymania nieruchomości przez kilka lat. Jednostka samorządu terytorialnego bowiem wykonująca zadania zlecone z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami otrzymuje z budżetu państwa dotacje celowe w wysokości zapewniającej realizację tych zadań - tak stanowi art. 49 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
- Nie sąd powinien ustalać wysokość takiej dotacji dla gminy, ale organ administracji - podkreśliła sędzia Maria Szulc. - Jednostka samorządu nie może pokrywać kosztów utrzymania nieruchomości SP z własnego majątku. Jeśli dotacja nie pokrywa wydatków, to wówczas skarb państwa zobowiązany jest do zapłaty   - dodała.
Starosta wykonuje swoje zadania publiczne na mocy ustawy, a nie umowy - jak błędnie ustaliły sądy. Wobec tego starosta nie pokrywa wydatków ze swoich przychodów.  

Sygnatura akt V CSK 295/14, wyrok z 20 lutego 2015 r.