Sprawa dotyczyła nieruchomości położonej w gminie Władysławowo. Właścicielem działki  położonej w Jastrzębiej Górze przy ul. Radosnej był Skarb Państwa. A obecnie w wyniku komunalizacji jest nim
Gmina Miasta Władysławowo.

Oddanie w użytkowanie
Nieruchomość została oddana w użytkowanie wieczyste Spółdzielni Pracy i Użytkowników „T”
Uczestnikiem a zarazem użytkownikiem wieczystym był  Kazimierz G., który nabył  15 marca 1996
r. w toku postępowania upadłościowego Spółdzielni zorganizowaną część jej przedsiębiorstwa, stanowiącą ośrodek wypoczynkowy. Użytkownicy wieczyści nigdy nie objęli w posiadanie
niezabudowanych części działek nr 1 i 2 o łącznej powierzchni 00.00.81 ha, graniczących z nieruchomością składającą się m.in. z działek ewidencyjnych nr 3 , 4 i 5, której właścicielami są wnioskodawcy - Anna i Janusz D.

Sąsiednie działki były sporne
Działka nr 5 została nabyta umową sprzedaży z 21 kwietnia 1948 r. przez rodziców wnioskodawczyni. Działki nr 3 i 4 zostały nabyte przez Annę w drodze zasiedzenia, co potwierdziło postanowienie Sądu Powiatowego. Sporna część działek nr 1 i 2 pozostała w niezmienionym kształcie, tworząc jedną całość gospodarczą z działkami nr ew. 3, 4 i 5 od lat 50.
W 2011 r. użytkownik wieczysty zajął sporny grunt, wtedy powstał konflikt między nim a wnioskodawcami.
Sąd I instancji stwierdził, że Anna i Janusz D. zasiedli sporne działki 1 i 2. Sąd II instancji uznał, że gruntu nie można zasiedzieć, gdy jest na nich ustanowione użytkowanie wieczyste. Oddalił wiec wniosek o zasiedzenie.
Skargę kasacyjną od wyroku Sądu Okręgowego wnieśli wnioskodawcy. Natomiast skład 3 osobowy SN przedstawił problem składowi rozszerzonemu: Czy samoistni posiadacze mogą nabywać własność tej nieruchomości przez zasiedzenie?
Prokurator PG Wojciech Kasztelan  zajął stanowisko, że samoistny posiadacz nie może nabyć przez  zasiedzenie nieruchomości objętej użytkowaniem wieczystym.

SN: można zasiedzieć gminny grunt
W piątek 9 grudnia br. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej, podjął uchwałę inną niż sugerował to prokurator. Brzmi ona następująco: samoistny posiadacz nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste może nabyć jej własność przez zasiedzenie.
SN podkreślił, że istotą takiego rozstrzygnięcia jest utarta  przez dotychczasowego właściciela prawa własności na rzecz posiadacza samoistnego. Kolejną ważną konsekwencją jest wygaśnięcie użytkowania wieczystego - zaznaczył sędzia sprawozdawca Marta Romańska.
SN przypomniał, że od 1990 roku nieruchomości skarbu państwa mogą być przedmiotem zasiedzenia. Także grunt oddany w użytkowanie wieczyste. Konieczne jest jednak, że samoistny posiadach tej nieruchomości musi zamanifestować wcześniej swoje posiadanie poprzez zajmowanie się daną działka, uprawą roślin na niej, ulepszeniami itd. Natomiast dotychczasowy właściciel ma środki prawne i czas - niemal 30 lat - aby przerwać taki stan posiadania.
Sygnatura akt: III CZP 57/16, uchwała 7 sędziów SN z 9 grudnia 2016 r.
 

Dowiedz się więcej z książki
Nieruchomości w prawie cywilnym, administracyjnym i podatkowym. Tom I [PRZEDSPRZEDAŻ]
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł