Takie stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w uchwale składu 7 sędziów z dnia 30 stycznia 2015 r., III CZP 34/14.

Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego skierowane do składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego. Prezes wniósł o rozstrzygnięcie czy możliwy jest wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, w rubryce "Prokurenci", jednego prokurenta z jednoczesnym zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu spółki.

Czytaj także: SN: prokurent może udzielić pełnomocnictwa pracownikowi przedsiębiorcy>>>

W uzasadnieniu pytania prawnego Prezes Sądu Najwyższego zwrócił uwagę na rozbieżności zarówno w doktrynie jak i w orzecznictwie sądów rejestrowych w kwestii możliwości udzielenia i ujawnienia w rejestrze przedsiębiorców tzw. "prokury niewłaściwej" - czyli dającej prokurentowi prawo do działania wyłączenie z członkiem zarządu. W uzasadnieniu zacytowano obszernie wypowiedzi judykatury i nauki prawa. Konieczność rozstrzygnięcia zaistniałych rozbieżności stała się podstawą do skierowania pytania do składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego.

Warto nadmienić, że zajmując stanowisko w omawianej uchwale Sąd Najwyższy odstąpił od swojego poglądu wyrażonego w uchwale składu trzech sędziów. Problem sformułowany w pytaniu Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego był już bowiem raz badany – w nieco innym ujęciu – przez Sąd Najwyższy, w składzie trzech sędziów, w następstwie zapytania skierowanego przez Sąd Okręgowy w Toruniu w trybie art. 390 § 1 k.p.c. W efekcie tego pytania w uchwale z dnia 27 maja 2001 r., III CZP 6/01 (OSNC 2001/10/148), wydanej na gruncie przepisów o prokurze zawartych podówczas w kodeksie handlowym stwierdzono, że dopuszczalne jest udzielenie prokury jednej osobie z zastrzeżeniem, że może ona działać tylko łącznie z członkiem zarządu spółki lub prokurentem. W uchwale tej jest mowa bezpośrednio o dopuszczalności udzielenia prokury ze wspomnianym zastrzeżeniem, ale w istocie chodzi o jej skuteczność w stosunku zewnętrznym i o możliwość dokonania wpisu tak określonej prokury do rejestru przedsiębiorców.

Podjęcie omawianej uchwały składu siedmiu sędziów SN powinno się przyczynić do ujednolicenia praktyki stosowania prawa.

ID produktu: 40130950 Rok wydania: 2009
Autor: Marcin Borkowski
Tytuł: Reprezentacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością>>>