Strona główna » Wiadomości » Aktualności » SN rozpatrzy jeszcze raz sprawę zbrodni w Nangar Khel

SN rozpatrzy jeszcze raz sprawę zbrodni w Nangar Khel

01.02.16

W środę 3 lutego Sąd Najwyższy rozpozna apelacje od wyroku Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie czterech polskich żołnierzy oskarżonych o zbrodnię wojenną, w związku z ostrzelaniem w 2007 r. wioski Nangar Khel w Afganistanie.
 

articleImage: SN rozpatrzy jeszcze raz sprawę zbrodni w Nangar Khel Własne

Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że zdarzenia, do których doszło w  w Nangar Khel nie były zbrodnią wojenną, lecz źle wykonanym rozkazem i wymierzył oskarżonym kary pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do dwóch lat z warunkowym zawieszeniem ich wykonania. Apelację od tego wyroku wniósł zarówno  prokurator, jak i obrońcy oskarżonych.

Do tragedii doszło 16 sierpnia 2007 r. w Afganistanie, gdzie w wyniku ostrzału  przez polski oddział wioski Nangar Khel na miejscu zginęło sześć osób, a dwie zmarły w szpitalu. W 2008 r. Prokuratura oskarżyła o zbrodnię wojenną siedmiu żołnierzy, którzy wyrokiem Wojskowego  Sądu Okręgowego z 2011 r. zostali uniewinnieni. Od tego wyroku Prokuratura złożyła apelację do Sądu Najwyższego, który w 2012 r. w stosunku do trzech oskarżonych utrzymał w mocy wyrok uniewinniający, a sprawę pozostałych czterech zwrócił  Wojskowemu Sądowi Okręgowego do ponownego rozpoznania.
 

Dowiedz się więcej z książki
Kalendarz Prawniczy 2016 (format A5)
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: SN

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE