Problem powstał na skutek rozbieżności w orzecznictwie i na tle następującej sprawy.
Członkowie zarządu dzielnicy Śródmieście w Warszawie wypowiedzieli Joannie i Wojciechowi C. jedno-procentową stawkę opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego działki o powierzchni 1400 metrów. Stawkę podniesiono do 3 proc. wartości gruntu i miała ona obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. Podwyżka uzasadniona była zmiana sposobu korzystania z nieruchomości, a tym samym celu, który zadecydował o przyznaniu użytkowania.

Cel nie zmieniony?
Powodowie zaprotestowali, gdyż ich zdaniem - cel korzystania z działki nie został zmieniony.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze 31 października 2012 r. oddaliło sprzeciw.
Także Sąd Rejonowy w Warszawie oddalił powództwo. Zdaniem sądu doszło do zmiany celu korzystania, gdyż użytkowanie miało na celu budowę lokali mieszkalnych, a wybudowano garaż podziemny oraz mieszkania. Według sądu miejsce postojowe jest odrębną nieruchomością, którego przeznaczenie jest inne niż mieszkaniowe. Dlatego stosuje się art. 73 ust.2a ustawy o gospodarce nieruchomościami, który przewiduje stawkę  za użytkowanie w wysokości 3 proc.

Nowy przepis - po wybudowaniu

Od tego wyroku powodowie złożyli apelację. Skarżący zwrócili uwagę, że sporny garaż został wyodrębniony z nieruchomości budynkowej 21 grudnia 2006 r., a dopiero 12 kwietnia 2007 r. ujawniono udział powodów w lokalu mieszkalnym w wysokości 1/22. W okresie wyodrębnienia garażu nie obowiązywał jeszcze art. 73 ust. 2 a, na który powołał się zarząd dzielnicy. Ten przepis wszedł w życie 1 stycznia 2008 roku. Przepisy wcześniejsze uzależniały podwyżkę opłaty w sytuacji "trwałej zmiany sposobu korzystania z nieruchomości".
Sąd II instancji powziął wątpliwość i spytał, czy wprowadzony ustawą z 24 sierpnia 2007 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami art. 73 ust. 2a pkt 1 w zakresie w jakim stanowi podstawę do zmiany stawki opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej ma zastosowanie także w przypadku gdy ustanowienie odrębnej własności garażu miało miejsce przed wejściem w życie wskazanego przepisu?

Uchwała korzystna dla miasta

Sąd Najwyższy  8 października 2015 r. podjął uchwałę niekorzystną dla powodów - użytkowników wieczystych
Wprowadzony ustawą z 24 sierpnia 2007 roku o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami art. 73 ust. 2a pkt 1 u.g.n. stanowi podstawę do zmiany stawki opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej także wtedy, gdy ustanowienie odrębnej własności lokalu użytkowego w budynku wzniesionym na tej nieruchomości nastąpiło przed dniem wejścia tego przepisu w życie - stanowi uchwała SN.

Uchwała 3 sędziów III CZP 53/15 z 8 października 2015 r.
 

Jakub Jan Zięty
 
Aktualizacja opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste gruntu