W uchwale z dnia 22 kwietnia 2015 r. Sąd Najwyższy rozstrzygnął, iż prawo odrębnej własności lokalu nabyte na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 201, poz. 1180) [weszła w życie 11 października 2011 r. - przyp. AP] przez pozostającego w małżeńskiej wspólności ustawowej członka spółdzielni, któremu przysługiwało stanowiące jego majątek osobisty spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, należy do majątku osobistego tego członka (art. 33 pkt 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Pytanie prawne

Sąd Najwyższy wydał przedmiotową uchwałę, odpowiadając na następujące pytanie prawne: "Czy prawo odrębnej własności lokalu nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej, wskutek przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym sprzed nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 201, poz. 1180) - na zasadzie surogacji wchodzi w skład majątku osobistego tego z małżonków, do którego majątku osobistego wchodziło lokatorskie prawo do lokalu?"

Kontrowersje prawne

Sąd Okręgowy, który przedstawił przedmiotowe zagadnienie prawne do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu, zwrócił w szczególności uwagę na to, że zasadniczo prawo własności nabyte przez jednego z małżonków w czasie trwania małżeństwa wchodzi w skład majątku wspólnego, niezależnie od tego, czy zostało nabyte przez jednego z małżonków, czy przez oboje. Jednakże zgodnie z tzw. zasadą surogacji, składniki majątkowe nabyte ze środków pochodzących z majątku osobistego również wchodzą do tego majątku osobistego, a nie do majątku wspólnego. W przypadku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności lokalu z jednej strony wzgląd na dobro rodziny mógłby przemawiać za przyjmowaniem, że lokal ten wejdzie do majątku wspólnego małżonków. Z drugiej strony samo przekształcenie dokładnie odpowiada wymogom surogacji. Nabycie prawa własności lokalu wiązało się bowiem z wygaśnięciem spółdzielczego prawa lokatorskiego, niewątpliwie będącego składnikiem majątku osobistego jednego z małżonków. Powstały problem prawny wymagał więc rozstrzygnięcia uchwałą Sądu Najwyższego.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt III CZP 13/15.

Źródło: www.sn.pl,