Strona główna » Wiadomości » Aktualności » SN zdecyduje dziś o tzw. warunkowym tymczasowym aresztowaniu

SN zdecyduje dziś o tzw. warunkowym tymczasowym aresztowaniu

25.02.16

Czy jeśli sąd zdecyduje o możliwości wpłacenia poręczenia, a oskarżony skorzysta z tego prawa to jest to jednoznaczne z jego wyjściem na wolność? Na takie pytanie ma dziś odpowiedzieć Sąd Najwyższy. Rzecznik praw obywatelskich twierdzi, że nie zawsze tak jest.

articleImage: SN zdecyduje dziś o tzw. warunkowym tymczasowym aresztowaniu Fot. Flickr/jaime.silva/Źródło - jaime.silva's photostream /Lic. CC by

w czwartek 25 lutego br. o godzinie Sąd Najwyższy rozpozna pytanie prawne Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące tego zagadnienia (sygn. I KZP 18/15). Biuro RPO będzie reprezentował mec. Tomasz Rychlicki.

Zdaniem RPO powinno być ściśle określone, kiedy i na jakich warunkach można pozbawić człowieka wolności i do kiedy ono trwa. Jeśli więc sąd zezwoli na wpłatę sumy pieniężnej tytułem poręczenia, a oskarżony tego dokona, to powinno być oczywiste, że wyjdzie na wolność. - Tymczasem tak nie jest. Sięgnięto po instrument w postaci wstrzymania wykonania orzeczenia sądu. Dochodzi do tego w chwili złożenia zażalenia przez prokuratora - uważa RPO. Zdaniem Rzecznika z chwilą wpłaty poręczenia tymczasowo aresztowany powinien być natychmiast zwolniony.

- Zasada uczciwości i lojalności państwa wobec obywatela, nakazuje dotrzymanie słowa, a jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi wolność człowieka. Dlatego Rzecznik stając w obronie tych zasad skierował wniosek do Sądu Najwyższego, aby ustalił jasne i przejrzyste reguły stosowania tymczasowego aresztowania - czytamy w oświadczeniu Biura RPO.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo i postępowanie karne po nowelizacji - PAKIET
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: RPO

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE