Genowefa D. wystąpiła do sądu pozywając Agencję Mienia Wojskowego o złożeniu oświadczenia woli. Chodziło o zakup przez powódkę mieszkania za 14 tys. zł, tj. z bonifikatą 14 procentową.
Genowefa D. była żoną wojskowego Krzysztofa Z., któremu przydzielono lokal w Dęblinie w 1998 r. Wraz z nimi zamieszkiwały dzieci. Mąż po rozwodzie się wyprowadził i wymeldował w 2015 r., z powodu rozwodu, który nastąpił sześć lat wcześniej.

Wniosek składa żona bez męża
W 2012 r. wszczęto postępowanie w sprawie sprzedaży lokali. Tylko Genowefa D. wystąpiła do Agencji o możliwość zakupu mieszkania na własność, ale jej mąż, z którym miała wspólność majątkową nie podpisał się pod wnioskiem.
Agencja umieściła ten lokal w rocznym planie sprzedaży ustalonym przez dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Według art. 56 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 roku o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej prawo do nabycia zajmowanego lokalu  przysługuje m. in pracownikom wojska lub byłym pracownikom wojska, z wyjątkiem pracowników, którym przydzielono lokal mieszkalny na czas pracy na określonym stanowisku. A także -  innym osobom, które zajmują lokal mieszkalny na podstawie decyzji o przydziale lokalu lub umowy najmu na czas nie oznaczony.
Z tym, że trzeba wcześniej ustalić krąg osób zainteresowanych.

Cena sprzedaży
Cenę sprzedaży dla osoby uprawnionej pomniejsza się o 6 proc. za każdy rok podlegający zaliczeniu do wysługi lat, od której uzależniona jest wysokość uposażenia według stopnia wojskowego.
Ponadto odlicza się 3 proc. za każdy rok zajmowania kwatery (lokalu mieszkalnego) na podstawie decyzji o przydziale lub umowy najmu, przy czym łączna obniżka nie może przekroczyć 95 proc. tej ceny.

Ustalić uprawnionych do wykupu
Sąd Okręgowy w Lublinie powziął wątpliwość, czy powódce przysługuje roszczenie o ustanowienie odrębnej własności tego lokalu i zawarcie umowy sprzedaży lokalu. I to w warunkach, gdy lokal ten został zamieszczony w rocznym planie sprzedaży ustalonym przez dyrektora oddziału regionalnego Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, a osoba uprawniona złożyła pisemny wniosek o dokonanie sprzedaży.
Sąd Najwyższy nie podjął uchwały, gdyż sąd pytający nie wyjaśnił wszystkich okoliczności sprawy, więc zagadnienie postawiono za wcześnie. Sąd nie przeanalizował sytuacji prawnej obojga małżonków, gdyż wiąże ich nadal współwłasność.

Sygnatura akt III CZP 47/17, postanowienie z 19 października 2017 r.