Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych będą wyższe od 1 maja

Świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych będą wyższe od 1 maja

23.03.14

Wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrośnie od 1 maja z obecnych 820 zł do 1000 zł netto. Od 1 stycznia 2015 r. będzie to już 1200 zł, a od 1 stycznia 2016 r. - 1300 zł - taką propozycję przedstawił premier Donald Tusk i minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

articleImage: Świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych będą wyższe od 1 maja Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin przygotuje projekt ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. W poniedziałek złożony zostanie wniosek o zwołanie specjalnego posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów podejmie decyzję o przesunięciu środków na ten cel. W środę projektem ustawy podnoszącej świadczenia pielęgnacyjne zajmie się sejmowa komisja, co będzie gwarantowało szybkie wprowadzenie zmian na ścieżkę legislacyjną i wejście ich w życie.
Jak informuje MPiPS, pozwoli to podnieść świadczenia pielęgnacyjne od 1 maja 2014 r., najpierw do wysokości 800 zł miesięcznie, co razem z programem rządowym daje 1000 zł netto miesięcznego wsparcia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci. Od 1 stycznia 2015 r. świadczenia zostaną podniesione do 1200 zł netto, a od 1 stycznia 2016 r. do 1300 zł netto miesięcznie. Wszystkie kwoty zostaną zapisane w ustawie.

Propozycja rządu zapewnia realny wzrost świadczeń pielęgnacyjnych - które jeszcze w 2009 r. wynosiły 420 zł netto, a dziś wynoszą 820 zł netto - docelowo do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Kwoty świadczeń netto:
1 maja 2014 r. - 1000 zł (800 zł świadczenia + 200 zł z rządowego programu)
1 stycznia 2015 r. - 1200 zł świadczenia pielęgnacyjnego
1 stycznia 2016 r. - 1300 zł świadczenia pielęgnacyjnego

Jak mówił na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz, w sprawie postulatów protestujących w Sejmie rodziców niepełnosprawnych dzieci padła konkretna deklaracja premiera Donalda Tuska, dziś potwierdzona, że odpowiednie przepisy są już gotowe. - Zgodnie z wczorajszą obietnicą premiera został przygotowany projekt ustawy zakładający przyśpieszenie podniesienia świadczenia dla rodziców dzieci niepełnosprawnych i dojścia do (wysokości) minimalnej pensji w jak najszybszym czasie - powiedział.
Jutro przedstawię ten projekt panu premierowi, we wtorek odbywa się posiedzenie Rady Ministrów, które może dokonać przesunięć środków w celu zabezpieczenia wydatków na ten rok(...), a następnie zwołanie komisji polityki społecznej i rodziny w środę - oświadczył. Dodał, że w sobotę rozmawiał z przewodniczącym komisji Sławomirem Piechotą, który deklaruje gotowość do jak najszybszego zwołania posiedzenia komisji i środa - jak podkreślił - jest najszybszym terminem.
Zdaniem protestujących niedzielna konferencja ministra pracy jest "doskonałym przykładem dalszego ciągu niezrozumienia protestu przez rząd". (ks/pap)

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Własne

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE