Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Szef BBN: prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska szefa MON

Szef BBN: prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska szefa MON

14.09.17

Prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska szefa MON, jest bowiem zwierzchnikiem Sił Zbrojnych z największym mandatem społecznym, wybieranym w wyborach bezpośrednich - uważa szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

articleImage: Szef BBN: prezydent powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska szefa MON Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Soloch pytany był w czwartek w radiu Zet, czy prezydentowi Andrzejowi Dudzie sprawiłaby dużą przykrość dymisja szefa MON Antoniego Macierewicza. "Sensowniej jest mówić o współpracy między ośrodkiem prezydenckim, a MON-em, o współpracy między prezydentem, a rządem i między prezydentem, a ministrem obrony" - odpowiedział szef BBN.

"Współpraca jest, bo tego wymaga interes państwa i pewne rzeczy muszą się toczyć, i one się toczą. Natomiast rzeczywiście są pewne sprawy, czy to jeśli chodzi o różnice pewnych wizji, czy o konkretne sprawy do załatwienia, one wymagają wyjaśnienia i załatwienia" - podkreślił Soloch.

Czytaj:  Nie będzie nominacji generalskich 15 sierpnia>>

Dodał, że nie wie nic na temat tego, czy prezydent wyraził oczekiwanie zmiany na stanowisku szefa MON. Jak zaznaczył nie wie także, czy doszło do rozmowy na ten temat między prezydentem, a premier Beatą Szydło. Soloch przyznał, że przy obecnej obsadzie personalnej urzędy prezydenta i ministerstwa obrony narodowej mają problemy z porozumieniem się w wielu sprawach.

"Abstrahując od kwestii personalnych, relacji między konkretnymi osobami, jest pewna niedoróbka systemowa - tak bym powiedział. Rzeczywiście prezydent, jako zwierzchnik Sił Zbrojnych, powinien mieć wpływ na obsadę stanowiska ministra obrony. Tę kwestię zresztą prezydent podnosił przy okazji dyskusji na temat referendum konstytucyjnego" - powiedział Soloch.

Zaznaczył, że obecnie żaden prezydent nie ma wpływu na obsadę tego stanowiska, podobnie jak stanowiska ministra spraw zagranicznych. "A moim zdaniem powinien mieć wpływ, jeżeli ma być prezydentem, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, prezydentem, który ma największy mandat społeczny w postaci bezpośrednich wyborów" - zaznaczył.

Dodał, że to jest jego ocena, a sam Andrzej Duda w swoich wypowiedziach mówił, że "kompetencje prezydenta, jako zwierzchnika sił zbrojnych powinny być doprecyzowane w celu uniknięcia dualizmu".

Soloch pytany o rozpoczynające się manewry wojsk rosyjskich i białoruskich "Zapad”, powiedział, że "to jest trening zdolności państwa rosyjskiego do prowadzenia pełnoskalowych działań wojny, również wojny ofensywnej". Według niego powinniśmy wyciągnąć wnioski z tego, że ćwiczą całe struktury państwa rosyjskiego - nie tylko żołnierze, ale urzędnicy i urzędy.

"Stopień mobilizacji jest rzeczywiście imponujący. Powinniśmy, nie tylko Polska, ale państwa NATO, wyciągać wnioski dla siebie i w takiej skali ćwiczenia powinniśmy również przeprowadzać. Nie tylko w wymiarze militarnym, ale zdolności mobilizacji całego państwa na wypadek totalnego konfliktu" - powiedział.

Dodał, że Rosjanie wysyłają takie komunikaty, które pozwalają te ćwiczenia interpretować w dowolny sposób. "O to zapewne im chodzi, aby nie było pewności, jaki jest ostateczny cel tych ćwiczeń (...). Chcą pokazać, że są państwem gotowym, zdolnym nie tylko przeciwstawić się państwom Zachodu, ale i podjąć działania ofensywne (...). Te ćwiczenia są nie tylko na terenie Białorusi, ale całej Rosji" - zaznaczył szef BBN. (PAP)

14.09.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Szef MON: nie ma konfliktu z prezydentem

  Obrazek do artykułu: Szef MON: nie ma konfliktu z prezydentem

  Nie ma ani konfliktu, ani tym bardziej sporu z prezydentem; moje wnioski generalskie dotyczyły działań bieżących i jestem przekonany, że one zostaną szybko zrealizowane - mówił w poniedziałek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Więcej

 • Premier po stronie szefa MON w sporze o nominacje generalskie

  Obrazek do artykułu: Premier po stronie szefa MON w sporze o nominacje generalskie

  Premier Beata Szydło oczekuje, że BBN i MON będą pracować nad systemem dowodzenia w duchu konsensusu - oświadczył rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodał, że w ocenie premier postępowanie sprawdzające wobec gen. Jarosława Kraszewskiego nie powinno mieć... Więcej

 • Rada Legislacyjna: handel bronią - koncesje według uznania

  Obrazek do artykułu: Rada Legislacyjna: handel bronią - koncesje według uznania

  Rządowy projekt ustawy dotyczący wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją dopuszcza zupełną uznaniowość w podjęciu decyzji przez organ koncesyjny o ograniczeniu liczby koncesji. Nie jest też jasna procedura przetargowa - uważa... Więcej

 • SN: klauzula wykonalności dla aktu notarialnego

  Obrazek do artykułu: SN: klauzula wykonalności dla aktu notarialnego

  Sąd może nadać klauzulę wykonalności na rzecz nabywcy rzeczy wydzierżawionej, który wstąpił w stosunek dzierżawy, jeżeli tytułem egzekucyjnym jest akt notarialny - orzekł w uchwale Sąd Najwyższy. Więcej

 • Sankcje prawne ograniczą ruch antyszczepionkowy?

  Obrazek do artykułu: Sankcje prawne ograniczą ruch antyszczepionkowy?

  Za uporczywe uchylanie się od szczepień rodzic może zostać ukarany grzywną w wysokości 5 tys. zł - ostrzega Główny Inspektorat Sanitarny. Jednak dotychczas tych kar nie było dużo, bo GIS stara się raczej edukować, "szczepić wiedzą". Więcej

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE