Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Szef KE niezadowolony z dialogu o praworządności w Polsce

Szef KE niezadowolony z dialogu o praworządności w Polsce

16.05.18

Jestem optymistą, ale postęp w rozmowach z Polską w sprawie zmian w  sądach jest niewystarczający - stwierdził w środę przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. I dodał, że na postęp w tej sprawie oczekuje najdalej do przełomu czerwca i lipca.

articleImage: Szef KE niezadowolony z dialogu o praworządności w Polsce fot. Thinkstock

Opinię taką szef KE zaprezentował na kilka godzin przed planowanym spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim podczas nieformalnego szczytu UE w Sofii.

Do spotkania podczas odbywającego się w stolicy Bułgarii szczytu UE ma dojść dlatego, że w poniedziałek uczestnicy narady ministrów do spraw europejskich państw członkowskich w Brukseli uznali, że wciąż nie ma warunków do wycofania się z procedury z artykułu 7 Taktatu Unii Europejskiej wobec Polski.

Jak mówił wtedy wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, przyjęte przez polski parlament zmiany w ustawach sądowych nie uzasadniają takiej decyzji.
W środęTimmermans przekazał kolegium komisarzy informacje na temat stanu rozmów z Polską w sprawie spornych kwestii dotyczących wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jego zdaniem wprowadzone w ostatnim czasie zmiany nie gwarantują jeszcze, że sądownictwo będzie niezależne.

- Moje stosunki z polskim premierem są tak dobre, jak to tylko możliwe. Uważam, że Polska poczyniła postęp, jeszcze niewystarczający, ale prowadzimy dyskusje i negocjacje, które muszą się zakończyć pod koniec czerwca lub na początku lipca. Jestem optymistą - powiedział Juncker.

 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE