Strona główna » Szef KPRM: porozumienie z KE nie za wszelką cenę

Szef KPRM: porozumienie z KE nie za wszelką cenę

15.05.18


Porozumienie nie może być osiągnięte za wszelką cenę, są zasadnicze cele wprowadzenia reformy sądownictwa, z których nie chcemy się wycofać - tak szef kancelarii premiera Michał Dworczyk skomentował stan rozmów polskiego rządu z Komisją Europejską w sprawie praworządności.

articleImage: Szef KPRM: porozumienie z KE nie za wszelką cenę fot. Thinkstock

- Na tym etapie nie ma szans na wycofanie postępowania z artykułu 7. Taktatu Unii Europejskiej przeciwko Polsce - powiedział w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. I dodał, że wprowadzone ostanio zmiany w ustawach o sądach nie są wystarcające dla wycofania uruchomionej wobec Polski procedury z artykułu 7 Traktatu Unii Europejskiej.


Czytaj: Nie ma porozumienia z KE ws praworządności>>

W wywiadzie w TVN24 Dworczyk ocenił, że atmosfera rozmów między Polską a KE w ostatnim czasie "jest zupełnie inna". Podkreślił, że rząd wykonał w kierunku Brukseli "pewne gesty", poprzez "doprecyzowanie" ustaw sądowych.
Na pytanie, czy Polska jest gotowa na kolejne ustępstwa względem Brukseli, minister zapewnił, że wciąż "jest nadzieja na dalszy dialog i porozumienie". - Ale też zawsze podkreślaliśmy, że to porozumienie nie może być porozumieniem za wszelką cenę. Są pewne zasadnicze sprawy i cele, dla których te reformy były wprowadzane i oczywiście z nich nie chcemy się wycofać - oświadczył.

Według szefa KPRM Komisja Europejska ma problem, a szczególnie Frans Timmermans ma problem, żeby wycofać się z niektórych, zbyt pochopnie wyprowadzanych słów, czy opinii i to może być kłopot dla niektórych polityków KE. - Pamiętajmy, że pan komisarz Timmermans to nie cała Komisja i cały czas te rozmowy się toczą - dodał Dworczyk.

Czytaj: Senat dokończy we wtorek poprawianie ustaw sądowych>>
 

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE