Strona główna » Szef MSZ: nie ma powodu do interwencji w reformy wymiaru sprawiedliwości

Szef MSZ: nie ma powodu do interwencji w reformy wymiaru sprawiedliwości

11.10.17

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział w środę, że nie widzi powodów, by Komisja Wenecka czy Komisja Europejska interweniowały w polskie reformy wymiaru sprawiedliwości. Nawiązał w ten sposób do wizyty delegacji Komisji Weneckiej w Polsce.

articleImage: Szef MSZ: nie ma powodu do interwencji w reformy wymiaru sprawiedliwości msz.gov.pl

Czytaj: Komisja Wenecka przyjedzie 26 października ws ustawy o prokuraturze >>

"Reformujemy wymiar sprawiedliwości, importując do polskiego wymiaru rozwiązania istniejące już w wielu krajach członkowskich Unii Europejskiej. Nie wymyślamy żadnych nowych rozwiązań, w związku z tym ja nie widzę powodów do tego, aby czy to Komisja Wenecka czy Komisja Europejska interweniowała w te reformy" – powiedział Waszczykowski PAP po spotkaniu w Budapeszcie ministrów spraw zagranicznych państw V4, krajów bałkańskich i przewodniczącej obecnie UE Estonii.

Pytany, czego się spodziewa po zapowiedzianej na 26-27 października wizycie delegacji Komisji Weneckiej w Polsce w ramach przygotowań do wydania opinii o nowelizacji ustawy o prokuraturze, minister odparł: "Niczego, szczerze mówiąc. Po pierwsze, nie oczekuję tej wizyty".

Zaznaczył, że choć Polska jest znana z gościnności i każdy jest w niej mile widziany, to nie dzieje się w Polsce nic złego, co wymagałoby interwencji zewnętrznych instytucji.

"Od wielu miesięcy próbujemy zreformować wymiar sprawiedliwości. Jest to jedna z ostatnich kwestii, która w ciągu 28 lat transformacji polskiej nie została zreformowana. Takie było oczekiwanie społeczeństwa polskiego. Dwa lata temu, kiedy Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory, wtedy również w naszym programie kwestia reformy ustroju sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości była bardzo ważna i była bardzo mocno poparta przez społeczeństwo. W związku z tym mamy tutaj silny mandat ze strony społeczeństwa, aby dokonać reformy wymiaru sprawiedliwości" - podkreślił.

O wizycie delegacja Komisji Weneckiej w Polsce poinformował w środę PAP rzecznik Rady Europy Panos Kakawiatos. O wydanie opinii na temat polskiej ustawy prokuraturze przez organ doradczy Rady Europy poprosił w maju Komitet Monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Opinia zostanie przyjęta na najbliższej sesji plenarnej KW w Wenecji w dniach 8-9 grudnia.

Na mocy ustawy przygotowanej przez PiS, która weszła w życie w zeszłym roku, połączono stanowiska prokuratora generalnego oraz ministra sprawiedliwości. W miejsce Prokuratury Generalnej powstała Prokuratura Krajowa. Nowy urząd może prowadzić śledztwa w sprawach "o obszernym materiale dowodowym, a także zawiłych pod względem faktycznym lub prawnym".

W ustawie zapowiedziano też powołanie osobnego Wydziału Spraw Wewnętrznych. Jego zadaniem będzie prowadzenie postępowań przygotowawczych w sprawach "najpoważniejszych czynów przestępnych popełnionych przez sędziów, prokuratorów i asesorów".

Ustawa likwiduje kadencyjność stanowisk funkcyjnych i kierowniczych w prokuraturze. Ponadto skróceniu uległ okres pracy na poszczególnych poziomach prokuratury pozwalający na awans.

To będzie kolejna wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Polsce. Wcześniej jej przedstawiciele po rozmowach w Warszawie wydali dwie opinie na temat nowelizacji ustaw o Trybunale Konstytucyjnym i o tzw. ustawie inwigilacyjnej.

Przyjęcie drugiej opinii o TK w październiku 2016 roku odbyło się bez udziału w posiedzeniu w Wenecji delegacji polskiego rządu, który zbojkotował obrady, zarzucając KW stronniczość i nierzetelność.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

 

PAP 11.10.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE