Strona główna » Szef MSZ: prowadzimy dialog z Komisją Europejską

Szef MSZ: prowadzimy dialog z Komisją Europejską

06.11.17

Uważamy, że Polska podjęła dialog z Komisją Europejską; wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans za każdym razem otrzymywał wyczerpujące odpowiedzi na swoje listy - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się m.in. do zastrzeżeń jakie KE ma do reformy sądownictwa.

articleImage: Szef MSZ: prowadzimy dialog z Komisją Europejską msz.gov.pl

W poniedziałek w Brukseli przed komisją wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego odbyła się dyskusja na temat praworządności w Polsce.

Podczas debaty zastrzeżenia, jakie KE ma do projektów reform sądownictwa w Polsce, przedstawił wiceprzewodniczący KE. Wskazał, że Komisja zwracała się do polskich władz, by wycofały się z niektórych proponowanych zmian w sądownictwie, które zdaniem KE są niezgodne z zasadami praworządności. Wiceszef KE zaznaczył, że - jeśli nie będzie reakcji polskich władz na te wnioski Komisji - "nie będzie innych opcji, niż wykorzystanie w przyszłości dostępnych instrumentów". Nie chciał jednak powiedzieć, jakie instrumenty ma na myśli.

15 listopada o sytuacji w Polsce ma dyskutować podczas debaty plenarnej cały Parlament Europejski.

Waszczykowski pytany w poniedziałek na antenie radiowej Trójki, czy rząd będzie bronił swojego stanowiska podczas debaty plenarnej w PE, odpowiedział, że rząd nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Zaznaczył jednocześnie, że to jest "głównie zadanie europosłów".

"My uważamy, że podjęliśmy dialog z Komisją. Komisja, szczególnie komisarz Timmermans, wprowadził tę kwestię na forum Rady ds. ogólnych i tam przedstawicielem rządu polskiego jest wiceminister Konrad Szymański, więc ten dialog toczy się na forum tej instytucji UE. Ponadto Timmermans zwracał się kilkakrotnie z listami, z prośbami o wyjaśnienie. Za każdym razem otrzymał odpowiedź wyczerpującą, wielostronicową (...), za każdym razem uzyskał wyczerpujące informacje zarówno na miejscu, w Brukseli, jak i korespondencyjnie" - przekonywał szef polskiej dyplomacji.

Jak dodał, Timmermans "był również zaproszony kilka miesięcy temu do MSZ", ale - jak dodał "zamiast przyjść do MSZ, poszedł na wiec polityczny +Gazety Wyborczej+".(PAP)

autor: Marceli Sommer

06.11.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE