Strona główna » Szef NATO: osłabianie demokracji w kraju członkowskim jest "nie do przyjęcia"

Szef NATO: osłabianie demokracji w kraju członkowskim jest "nie do przyjęcia"

16.07.17

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w sobotę, w pierwszą rocznicę udaremnienia wojskowego zamachu stanu w Turcji, że każda próba osłabiania demokracji w którymkolwiek z krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego jest "nie do przyjęcia".

articleImage: Szef NATO: osłabianie demokracji w kraju członkowskim jest fot. Thinkstock

Stoltenberg złożył hołd ok. 250 osobom, które zginęły przeciwstawiając się próbie puczu w Turcji. Wyraził słowa uznania dla Turków, którzy wyszli na ulice i "stawili opór temu haniebnemu czynowi, działając w obronie wybranego przez siebie rządu i demokratycznych instytucji".

15 lipca 2016 roku część tureckiej armii próbowała dokonać zamachu stanu przy użyciu czołgów, wojskowych samolotów i śmigłowców. Zamachowcy zbombardowali budynki użyteczności państwowej, w tym parlament.

"Wciąż pamiętam szok, jakiego doznałem, gdy zobaczyłem szkody naniesione budynkowi parlamentu przez ostrzał przeprowadzony przez zamachowców" - powiedział Stoltenberg.

W sobotę w Ankarze odbywa się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Turcji z udziałem prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana w związku z rocznicą udaremnienia puczu. Dzień 15 lipca został ogłoszony świętem państwowym.

Władze Turcji oskarżają o zorganizowanie próby puczu islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena. Ten dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 2016 roku. (PAP)

16.07.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE