Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, wynika to z opublikowanego właśnie nowego standardu OECD automatycznej wymiany w celach podatkowych informacji o rachunkach w instytucjach finansowych.
Zaakceptowało go już 66 krajów i ich terytoriów zależnych, w tym wszystkie należące do OECD. W tym gronie znalazły się także m.in. Szwajcaria, Lichtenstein i Singapur, czyli państwa przyciągające kapitał zagraniczny właśnie dzięki rozwiniętej tajemnicy bankowej.
Organizacja spodziewa się, że pod koniec października 2014 r. państw sygnatariuszy może być już ponad 120. Wtedy też w Berlinie odbędzie się spotkanie Światowego Forum Przejrzystości i Wymiany Informacji do Celów Podatkowych. Zostanie na nim zaprezentowany m.in. nowy dokument OECD.
Do dziś ponad 40 krajów, w tym Polska, zobowiązało się do wdrożenia standardu OECD w określonym porządku. Najpóźniej do końca września 2017 r. mają być wymieniane informacje o nowych kontach i dotychczas istniejących rachunkach osób fizycznych o znacznej wartości. A o pozostałych kontach – nie później niż do września 2018 r.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna