Strona główna » Wiadomości » Nowe prawo » Termin w prawie cywilnym nie skończy się w sobotę

Termin w prawie cywilnym nie skończy się w sobotę

02.01.17

Od 1 stycznia 2017 r. koniec terminu w prawie cywilnym, a w konsekwencji również w postępowaniu cywilnym, nie będzie mógł przypaść w sobotę.

articleImage: Termin w prawie cywilnym nie skończy się w sobotę fot. Thinkstock
 
Wynika to ze zmiany k.c. wprowadzonej w dniu 1 stycznia 2017 r. ustawą z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców (Dz. U. poz. 2255), opublikowaną w dniu 30 grudnia 2016 r.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 115 k.c. jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Przypomnieć należy, że przed omawianą zmianą przepisów w uchwale 7 sędziów z dnia 25 kwietnia 2003 r., sygn. akt III CZP 8/03, OSNC 2004/1/1, Sąd Najwyższy stwierdził, że sobota nie jest dniem uznanym ustawowo za wolny od pracy w rozumieniu art. 115 k.c. w związku z art. 165 § 1 k.p.c. i nadał tej uchwale moc zasady prawnej.

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Redakcja Publikacji Elektronicznych WK

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • kurator IP: 195.74.* 24-01-2017
    Nie masz racji, termin często kończył się w sobotę (dla niczego nieświadomych uczestników!!!), gdy w piątek był dzień wolny od pracy. Poza tym terminy nie zawsze są wyrażane w tygodniach, a mogą być wyrażane w dniach (np. 30 dni), w miesiącach, w latach (np. zawieszenie postępowania). Na własnej skórze doświadczyłem odrzucenia pism, które fizycznie nie mogły być nadane w sobotę (bo w miejscowości nie było czynnego w soboty/święta urzędu pocztowego), a sąd terminu nie przywrócił "nie bo nie bo SN". Reasumując: skoro biuro podawcze sądu nie pracuje, to na taki dzień nie powinien przypadać termin.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • naray IP: 46.22.* 10-01-2017
    Absurdalny przepis. Skorzystają tylko ci, którzy mogą odebrać w sobotę przesyłkę (czyli mogą ją również nadać). W innych przypadkach termin nigdy nie skończy się w sobotę.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE