Uchwalona 19 listopada br. przez Sejm i podpisana dzień później  ustawa została też tego samego dnia, czyli 20 listopada opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że wejdzie ona w życie 5 grudnia br.
Trybunał Konstytucyjny będzie więc oceniał już obowiązujacą ustawę, ale nie wiadomo, czy do dnia rozprawy nastąpią jakieś praktyczne skutki nowej regulacji.
Nowi sędziowie, na co pozwala ta nowelizacja, raczej nie zostaną wybrani, ponieważ ustawa wyznacza 7 dni od jej wejścia w życie na zgłaszanie kandydatów.
Ustawa wejdzie w życie w sobotę 5 grudnia, termin rozprawy w TK został wyznaczony na środę 9 grudnia, a kandydatów na sędziów można w Sejmie zgłaszać do soboty 12 grudnia. - Termin na złożenie wniosku w sprawie zgłoszenia kandydata na sędziego TK wynosi 7 dni od dnia wejścia w życie art. 137a ustawy o TK (przepis wchodzi w życie 5 grudnia 2015 r.), czyli upływa z końcem 12 grudnia 2015 r. - wyjaśnia Piotr Bielski, ekspert Systemu Informacji Prawnej LEX.
A więc na pewno w dniu zamknięcia listy i przed głosowaniem posłowie będą znali wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy. Czy jeśli TK zakwestionuje ich prawo do ponownego wyboru sędziów na miejsce tych wybranych w poprzedniej kadencji, odstąpią od wyboru?
Wcześniej, bo już być może 3 grudnia Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie zgodności z konstytucją ustawy z 27 maja 2015 r., na podstawie której Sejm wybrał 8 października br. pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, w tym dwóch na stanowiska, które miały zwolnić się już po zakończeniu kadencji parlamentu.

Czytaj:
Ustawa o TK ogłoszona - wejdzie w życie 5 grudnia>>
KRS także zaskarży do Trybunału nowelizację ustawy o TK>>

Dowiedz się więcej z książki
Państwo prawa jeszcze w budowie
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł