Eksperci przygotowali analizę wskazującą na najważniejsze współczesne wyzwania dla praw człowieka w kontekście biznesu. Jak podkreślają, po wejściu w obszar wolnego rynku, a szczególnie po wstąpieniu do Unii Europejskiej, polscy przedsiębiorcy zyskali możliwość ekspansji na europejskie i światowe rynki, ale Polska stała się też miejscem bardzo intensywnej penetracji przez zagraniczne koncerny.
Zdaniem autorów analizy jednym z najważniejszych współczesnych wyzwań dla praw człowieka w kontekście biznesu jest rozwój nowych technologii i społeczeństwa informacyjnego. Informacja staje się bowiem towarem, zaś nowe technologie pozwalają na większe kontrolowanie zarówno potrzeb konsumentów jak i samych pracowników. Powoduje to zagrożenie dla prawa do prywatności.
Wyzwaniem dla relacji między prawami człowieka a biznesem jest również ochrona praw pracowniczych. - Wielu przedsiębiorców powszechnie stosuje tzw. umowy śmieciowe (umowy o dzieło, umowy zlecenia) w sytuacjach kiedy osoby nimi objęte powinny mieć wszystkie gwarancje wynikające z umowy o pracę. Stosowanie takich „alternatywnych” rozwiązań nie zawsze jest dobrowolne. Pracodawcy dość swobodnie mogą wykorzystywać sytuację bezrobocia, deficyt dostępnych miejsc pracy w niektórych regionach czy miastach, i warunkować podjęcie działalności zarobkowej od tzw. samozatrudnienia – czytamy w opracowaniu.
Kolejne wyzwanie, zdaniem autorów opracowania, to coraz większa aktywność polskich przedsiębiorców poza granicami kraju. To budzi zainteresowanie z punktu widzenia etyki tzw. łańcucha dostaw. Powstaje pytanie czy przenoszenie produkcji do państw wschodnich nie rodzi konsekwencji w postaci korzystania z pracy niewolniczej lub urągającej podstawowym standardom bezpieczeństwa i higieny pracy? Czy eksploracja złóż minerałów poza granicami kraju nie prowadzi do naruszeń praw lokalnej ludności? – pytają autorzy.

ID produktu: 40112327 Rok wydania: 2014
Autor: Joanna Hołda,Zbigniew Hołda,Julita Agnieszka Rybczyńska,Dorota Ostrowska
  Prawa człowieka. Zarys wykładu>>>

Problemem, na który zwraca uwagę analiza, jest także polityka równościowa prowadzona przez polskich przedsiębiorców. Jak podkreślają autorzy, przestrzeganie zasady równości oraz zakazu niedyskryminacji jest częścią kultury korporacyjnej w wielu spółkach, ale głównie tych z kapitałem zagranicznym. To właśnie w nich polityka równościowa nie istnieje tylko na papierze, lecz jest faktycznie wdrożona do codziennej działalności. - Wciąż jednak wśród wielu przedsiębiorców można spotkać się z praktykami dyskryminacyjnymi, ograniczaniem możliwości awansu dla kobiet, odmową zatrudniania kobiet w ciąży – czytamy w opracowaniu.
Zdaniem jego autorów, należy w Polsce jak najszybciej wypracować Krajowy Plan Działań wdrażający Wytyczne ONZ dot. biznesu i praw człowieka. Władze publiczne powinny aktywnie monitorować czy korporacje działające poza granicami Polski nie przyczyniają się do naruszeń praw człowieka. Podjęte  powinny być też działania zarówno legislacyjne, jak i o charakterze soft law, których celem byłoby ograniczenie skali naruszeń praw człowieka do których dochodzi w działalności gospodarczej.
Jak podkreślają Adam Bodnar i Adam Ploszka, sprawny wymiar sprawiedliwości jest najważniejszym gwarantem tego, aby ofiary naruszeń praw człowieka dokonywanych przez przedsiębiorców, mogły dochodzić swoich praw.
- W Polsce nie wystarczy już monitorowanie i promowanie dobrych praktyk biznesowych – konkludują autorzy opracowania.
Więcej>>>