Strona główna » Wiadomości » Aktualności » UE: budynki mają być jeszcze bardziej energooszczędne

UE: budynki mają być jeszcze bardziej energooszczędne

15.05.18

Rada przyjęła wczoraj zmienioną dyrektywę o charakterystyce energetycznej budynków, kończąc tym samym ostatni etap procedury ustawodawczej.

articleImage: UE: budynki mają być jeszcze bardziej energooszczędne fot. Thinkstock

Dyrektywa poprawi efektywność energetyczną budynków i zachęci do ich renowacji. Jednym z jej długoterminowych celów jest dekarbonizacja europejskich zasobów budowlanych, które są obecnie wysoce nieefektywne. Dyrektywa wspiera opłacalne sposoby renowacji, wprowadza wskaźnik inteligentnego działania budynków, upraszcza kontrolę systemów centralnego ogrzewania i klimatyzacji oraz promuje elektromobilność, ustalając zasady zapewniania miejsc parkingowych dla samochodów elektrycznych.

Nowelizowana dyrektywa o charakterystyce energetycznej budynków wprowadza zmiany do dyrektywy* 2010/31/UE oraz uzupełnia środki przewidziane w dyrektywie o efektywności energetycznej i unijne przepisy dotyczące efektywności energetycznej produktów.

Po dzisiejszym formalnym zatwierdzeniu przez Radę, stanowiącym ostatni krok w procesie ustawodawczym, dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później. Okres transpozycji dyrektywy wynosi 20 miesięcy.

Źródło: europa.eu/newsroom/

______________________

 * Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.

Rafał Bujalski 15.05.18
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Prawo Europejskie

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE