Strona główna » Wiadomości » Aktualności » UE: lutym rozpocznie się debata ws zastosowania art. 7 wobec Polski

UE: lutym rozpocznie się debata ws zastosowania art. 7 wobec Polski

11.01.18

Pierwsza dyskusja na temat Polski w ramach uruchomionego przez KE art. 7 będzie w lutym, jednak głosowanie w sprawie stwierdzenia zagrożenia dla rządów prawa może być w drugiej połowie roku - poinformowała minister ds. europejskich Bułgarii Liliana Pawłowa.

articleImage: UE: lutym rozpocznie się debata ws zastosowania art. 7 wobec Polski fot. Thinkstock

"Bardzo ważne, żeby zaznaczyć, że procedura dopiero się zaczęła. Będziemy mieli konkretny plan działań, jeśli chodzi o kolejne kroki. Dopiero na lutowym posiedzeniu Rady zaczniemy dyskusje, w których chcemy przeanalizować sprawę i zebrać stanowiska krajów członkowskich, w tym Polski" - powiedziała Pawłowa w czwartek w Sofii grupie brukselskich korespondentów, w tym PAP.

Z jej słów wynika, że Bułgaria, sprawująca obecnie przewodnictwo w Radzie UE, nie zamierza spieszyć się z organizowaniem głosowania w tej sprawie. "Po zebraniu stanowisk trzeba je przeanalizować. Będziemy musieli skonsultować się ze służbami prawnymi, aby mieć dodatkowe analizy, a potem podejmować kolejne kroki" - mówiła.

Na kolejnym posiedzeniu Rady (nie wiadomo, czy w marcu czy później) dojdzie do wysłuchania Polski. Dopiero po tym kroku przy zgodzie Parlamentu Europejskiego możliwe jest głosowanie krajów członkowskich przewidziane w art 7.1 traktatu o UE. Traktat mówi, że Rada, stanowiąc większością czterech piątych swych członków po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych.

"Możemy nawet wyjść poza bułgarską prezydencję, jeśli chodzi o jakąś polityczną decyzję. Nie spodziewam się, że coś wydarzy się w tej sprawie w najbliższym czasie, bo sama procedura wymaga więcej niż kilku tygodni" - tłumaczyła bułgarska minister.

Pawłowa zapewniała, że Bułgaria nie chce być mało ambitna w tej sprawie. "To, czy podczas bułgarskiej prezydencji w tej sprawie będziemy w stanie podjąć jakieś rozstrzygnięcia, będzie zależało od tego, co wydarzy się na pierwszym posiedzeniu, które jest w lutym. Potem będziemy mieli następne spotkanie, na którym będziemy mieli wysłuchanie Polski" - zaznaczyła.

"Proszę mnie źle nie zrozumieć. Jesteśmy gotowi do pracy, aby umieścić ten punkt w agendzie, jednak musimy działać zgodnie z procedurą" - dodała.

KE w zaleceniach przyjętych 20 grudnia 2017 roku wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Chodzi m.in. o wprowadzenie zmian do ustawy o Sądzie Najwyższym, w tym o niestosowanie obniżonego wieku emerytalnego wobec obecnych sędziów.

KE domaga się też zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego. Innym z zaleceń jest "przywrócenie niezależności i legitymacji Trybunału Konstytucyjnego przez zapewnienie, aby prezes i wiceprezes byli wybierani zgodnie z prawem oraz aby wyroki Trybunału były publikowane i w całości wykonywane".

Z Sofii Krzysztof Strzępka (PAP)

11.01.18

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Gersdorf do prezydenta: nadal jestem I prezesem SN

  Obrazek do artykułu: Gersdorf do prezydenta: nadal jestem I prezesem SN

  Zgodnie z Konstytucją moja kadencja w Sądzie Najwyższym trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy. Więcej

 • Uchwała SN: wymierzona kara nie może być zmieniona przez sprostowanie

  Obrazek do artykułu: Uchwała SN: wymierzona kara nie może być zmieniona przez sprostowanie

  Sprostowanie oczywistej omyłki pisarskiej w wyroku jest dopuszczalne, gdy kara zapisana jest inaczej cyfrą, a inaczej słownie. Jednak sąd musi przeanalizować wcześniej treść wyroku, przy uwzględnieniu kwalifikacji prawnej przestępstwa, podstaw... Więcej

 • Czworo sędziów SN chce zaskarżyć uchwały KRS

  Obrazek do artykułu: Czworo sędziów SN chce zaskarżyć uchwały KRS

  Sędzia Józef Iwulski zamierza odwołać się od uchwały KRS, a sędziowie Anna Owczarek, Maria Szulc i Wojciech Katner skierowali do Krajowej Rady Sądownictwa pisma z prośbą o treść uchwał na temat ich dalszego orzekania, które zamierzają zaskarżyć. Więcej

 • PiS zmienia ustrój sądów powszechnych

  Obrazek do artykułu: PiS zmienia ustrój sądów powszechnych

  Nowelizacja ustawy o prokuraturze dotyczy nie tylko SN, ale też sądów powszechnych. Za jej sprawą odwołanie przeniesionego sędziego rozpatrywać będzie KRS a nie kolegium sądu apelacyjnego. Będzie możliwe też obniżenie uposażenie sędziego w stanie... Więcej

 • Piąta nowelizacja ma przyspieszyć zmiany w SN

  Obrazek do artykułu: Piąta nowelizacja ma przyspieszyć zmiany w SN

  Sejm przystąpił dziś do pracy nad zmianami w ustawach o Sądzie Najwyższym i KRS, które mają pozwolić na szybsze powołanie nowych sędziów i nowego I prezesa. Jeśli ustawa zostanie uchwalona na tym posiedzeniu, to do zmian w SN może dojść w ciągu kilku... Więcej

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE