Strona główna » UE: następny budżet z cięciami w spójności i być może z warunkami dot. praworządności

UE: następny budżet z cięciami w spójności i być może z warunkami dot. praworządności

10.01.18

Kolejny wieloletni budżet UE zaprogramowany na 7 lat; będą w nim cięcia w polityce spójności oraz polityce rolnej; w maju zapadnie decyzja, czy zaproponowane zostanie powiązanie funduszy z praworządnością - poinformował komisarz ds. budżetu Guenter Oettinger.

articleImage: UE: następny budżet z cięciami w spójności i być może z warunkami dot. praworządności fot. Thinkstock

- Będziemy działać tak, żeby unikać cięć, ograniczania programów we wspólnej polityce rolnej i polityce spójności - powiedział Oettinger na środowej konferencji prasowej w Brukseli. Z jego słów wynika, że zmniejszenie wydatków w tych obszarach będzie mniejsze niż 15 proc.

W środę kolegium komisarzy przeprowadziło pierwszą debatę orientacyjną na temat wieloletnich ram finansowych na okres po 2020 r. Jednym z jej elementów była kwestia ewentualnego powiązania dostępu do środków z unijnej kasy ze spełnianiem warunków dotyczących praworządności.

Czytaj: KE oczekuje na ruch ze strony Polski ws. praworządności>>

"Albo kwestia praworządności będzie częścią naszych wartości europejskich (...) i będzie warunkiem zatwierdzenia środków budżetowych, albo praworządność może oznaczać dodatkowe środki" - tłumaczył rozważane scenariusze Oettinger.

Jak zaznaczył Komisja chce dać w maju jasną odpowiedź w tej kwestii, gdy będzie przedstawiała propozycję legislacyjną w sprawie wieloletnich ram finansowych. Warunek dotyczący praworządności - dodał - może być częścią już istniejącej warunkowości gospodarczej, ale może być też odrębnym warunkiem. "To jest zakorzenione w traktacie. Do przyjęcia wieloletniego budżetu potrzeba jednak jednomyślności (...), dlatego wydaje mi się, że ten temat będzie intensywnie dyskutowany w Radzie Europejskiej" - ocenił komisarz.(PAP)

10.01.18

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE