Strona główna » Wiadomości » Aktualności » UE: prezydent Francji ma przedstawić plany wzmocnienia eurolandu

UE: prezydent Francji ma przedstawić plany wzmocnienia eurolandu

13.09.17

Prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawi 26 września bardziej szczegółowe plany wzmocnienia strefy euro, co obiecywał już w kampanii wyborczej - podały w środę źródła dyplomatyczne w Paryżu. Nastąpi to dwa dni po wyborach parlamentarnych w Niemczech.

articleImage: UE: prezydent Francji ma przedstawić plany wzmocnienia eurolandu fot. Thinkstock

Macron jest orędownikiem powołania ministra finansów strefy euro i osobnego parlamentu strefy euro, który nadzorowałby osobny budżet krajów posiadających wspólną walutę.

Jednak te plany napotykają na opór w Berlinie, mimo pojednawczych publicznych wypowiedzi kanclerz Niemiec Angeli Merkel - zauważa Reuters. Władze w Berlinie obawiają się m.in., że francuskie pomysły prowadziłyby do uwspólnotowienia długów w strefie euro, czego ciężar spadłby na Niemcy, największą gospodarkę w UE, które są zwolennikiem rygorystycznej dyscypliny finansów publicznych.

Pośrednio do pogłębiających podziały w UE pomysłów Macrona odniósł się w czwartek przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wygłoszonym w Parlamencie Europejskim w Strasburgu orędziu o stanie Unii Europejskiej.

Juncker opowiedział się za mocną linią budżetową dla eurolandu, jednak w ramach ogólnego budżetu UE. Podkreślił, że jest przeciwny tworzeniu osobnego budżetu dla strefy euro.

Szef KE przyznał też, że ministra finansów, który byłby członkiem Komisji Europejskiej najlepiej w randze wiceprzewodniczącego, potrzebuje cała UE, a nie tylko strefa euro. Jednocześnie, wychodząc naprzeciw propozycjom Macrona, Juncker zaproponował, by ten unijny minister był przewodniczącym eurogrupy, czyli grona ministrów finansów państw eurolandu. (PAP)

13.09.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE