We wstępie do wydanej właśnie książki Rozporządzenie eIDAS Zagadnienia prawne i techniczne autorka przypomina, że rozporządzenie eIDAS stanowi najnowszy europejski akt prawny kompleksowo regulujący skomplikowane zagadnienia związane z transakcjami elektronicznymi oraz identyfikacją elektroniczną i usługami zaufania na rynku wewnętrznym.
- Rozporządzenie eIDAS wprowadza jednolitą terminologię we wszystkich państwach członkowskich, zwiększa wymagania dotyczące odpowiedzialności w zakresie bezpieczeństwa, poszerza katalog usług zaufania, a także przewiduje jasne reguły nadzoru nad dostawcami usług zaufania. Ma ono charakter interdyscyplinarny, międzysektorowy oraz paneuropejski i oparte jest na dwóch kluczowych elementach: bezpieczeństwie i zaufaniu. Jednocześnie, rozporządzenie eIDAS jest otwarte na innowacyjne rozwiązania i usługi, takie jak podpisy mobilne – czytamy we wstępie do publikacji.

Rozporządzenie eIDAS. Zagadnienia prawne i techniczne

Jak podkreśla wydawca, książka stanowi kompleksowe omówienie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym oraz uchylającego dyrektywę 1999/93/WE, zwanego eIDAS. Obowiązujące od 1 lipca 2016 r. rozporządzenie, które wprowadza wspólne standardy prawne i techniczne na jednolitym rynku cyfrowym Unii Europejskiej, stosuje się bezpośrednio we wszystkich państwach członkowskich UE.

Publikacja prezentuje główne założenia i zasady rozporządzenia eIDAS oraz prawne i techniczne aspekty zmian związane z jego wejściem w życie. W opracowaniu przedstawiono zagadnienia dotyczące identyfikacji elektronicznej, usług zaufania, dokumentów elektronicznych, zaawansowanych i kwalifikowanych podpisów i pieczęci elektronicznych, elektronicznych znaczników czasu, usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i ich skutków prawnych.

Omówiono również polską ustawę o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej oraz zmiany w prawie cywilnym i administracyjnym, związane m.in. z nową definicją dokumentu, formą dokumentową i elektroniczną, bankowymi środkami identyfikacji elektronicznej w odniesieniu do profilu zaufanego, a także stosowaniem podpisu potwierdzonego profilem zaufanym ePUAP.

Według autorki i wydawcy, książka skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w tym: urzędników administracji publicznej, przedsiębiorców, prawników, kadry zarządzającej, pracowników banków oraz branży IT, lekarzy, pracowników naukowych, a także studentów nauk ścisłych i humanistycznych.

Więcej o publikacji>>