Strona główna » Wiadomości » Aktualności » USA: demokraci składają projekt zakazu broni szturmowej

USA: demokraci składają projekt zakazu broni szturmowej

25.01.13

Zaledwie tydzień po apelu prezydenta USA Baracka Obamy grupa Demokratów w Kongresie złożyła w czwartek projekt ustawy zakazującej sprzedaży broni szturmowej typu wojskowego. Ale zakaz będzie trudno przyjąć, gdyż nawet w Partii Demokratycznej ma przeciwników.

articleImage: USA: demokraci składają projekt zakazu broni szturmowej fot. Thinkstock

"Wprowadzenie tego projektu w życie będzie trudną walką, ale jest to walka warta celu" - powiedziała w czwartek dziennikarzom sprawozdawczyni ustawy, demokratyczna senator Dianne Feinstein z Kalifornii, od lat zwolenniczka ograniczenia dostępu do broni w USA.

To Feinstein była autorką legislacyjnego zakazu sprzedaży broni półautomatycznej, który obowiązywał w latach 1994-2004, ale wygasł za prezydentury George'a W. Busha.

Projekt nowej ustawy rozszerza ówczesne kryteria definicji tzw. broni szturmowej, czyli półautomatycznej typu wojskowego. Zakazuje sprzedaży około 150 typów broni palnej, włączając w to karabiny i pistolety, a także magazynki o dużej pojemności amunicji. Z zakazu ma być wyłączona broń myśliwska, a także broń posiadana przed wejściem w życie ustawy, ale będzie ona musiała być zarejestrowana w narodowym rejestrze.

Presja opinii publicznej do odnowienia federalnego zakazu na sprzedaż broni półautomatycznej typu wojskowego wzrosła od grudniowej masakry w szkole w Newtown, gdzie szaleniec zastrzelił 26 osób, w tym 20 uczniów.

Prezydent Obama, przedstawiając tydzień temu w środę propozycje w sprawie zapobiegania przemocy z użyciem broni palnej, wezwał Kongres, by jak najszybciej wprowadził zakaz broni półautomatycznej typu wojskowego, a także powszechną kontrolę nabywców broni, "by trzymać broń z dala od niebezpiecznych ludzi" - przestępców i chorych psychicznie.

Przyjęcie zakazu broni półautomatycznej może jednak nie przejść w Kongresie. Inicjatywa spotkała się bowiem z ostrą krytyką prawicy, która ma większość w Izbie Reprezentantów i jest wspierana przez silne lobby producentów i sprzedawców broni skupione w Krajowym Stowarzyszeniu Strzeleckim (NRA), przeciwnym wszelkim nowym ustawom ograniczającym dostęp do broni palnej. Zwolennicy nieograniczonego prawa do posiadania broni powołują się też na drugą poprawkę do konstytucji USA.

Projekt Feinstein oraz ofensywa Obamy w sprawie reformy broni stawia też w niewygodnej pozycji niektórych Demokratów w Senacie. Zwłaszcza tych, których w przyszłym roku czeka walka o reelekcję, a pochodzą ze stanów, gdzie kontrola broni jest niepopularna. Chodzi m.in. o senatorów z Alaski, Kolorado, Południowej Dakoty, Montany i Luizjany. Oni mogą zagłosować przeciwko przynajmniej niektórym elementom reformy.

Nie wiadomo też, jakie stanowisko zajmie lider demokratycznej większości w Senacie Harry Reid z Nevady, który jest znanym obrońcą praw posiadaczy broni. Prasa ocenia, że swoją reelekcję Reid zawdzięcza m.in. temu, że NRA na znak wdzięczności nie poparła jego oponenta w wyborach w 2010 r.

Kilka dni temu Reid mówił, że nie chce zakazu broni szturmowej. Ale we wtorek był bardziej otwarty, sugerując, że może poprzeć inne propozycje prezydenta Obamy. "To kwestia, od której nie uciekniemy... Choć może nie każdy dostanie to, co chce" - powiedział.

Większe szanse na uchwalenie ma proponowany też przez Obamę federalny nakaz kontrolowania pod kątem karalności i leczenia psychiatrycznego wszystkich nabywców broni palnej. Obecnie aż 40 proc. sprzedaży broni, np. w internecie lub na wiejskich targach, takiej kontroli nie podlega.

Senacka Komisja Sprawiedliwości już w przyszłym tygodniu rozpoczyna przesłuchania w sprawie nowych propozycji dotyczących broni. Demokratyczny przewodniczący tej komisji Patrick Leahy zapowiedział, że jej prace skoncentrują się jednak na nakazie kontroli nabywców broni oraz ograniczeniu wielkości magazynków.

Wiceprezydent Joe Biden, który osobiście był zaangażowany w przygotowanie propozycji Obamy, jedzie w piątek do Richmond w stanie Wirginia, by przeprowadzić kampanię na rzecz prezydenckiego planu ograniczenia przemocy z udziałem broni palnej. "Policja na ulicach ma mniej broni niż źli ludzie" - powiedział Biden w debacie z obywatelami w czwartek w internecie.

Według sondażu Pew Research Center zdecydowana większość, ponad 80 proc. Amerykanów popiera np. surowsze kontrole nabywców broni palnej czy prawa zakazujące nabywania broni przez osoby chore psychiczne. Zakaz broni półautomatycznej oraz szturmowej typu wojskowego popiera odpowiednio 55 i 58 proc. społeczeństwa.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

PAP 25.01.13
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: PAP

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • "Rozstrzygnięcia" TK mogą już być publikowane

  Obrazek do artykułu:

  W środę 23 maja weszła w życie nowelizacja przewidująca ogłoszenie trzech niepublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, 11 sierpnia i 7 listopada 2016 r. Nowa ustawa nazywa je "rozstrzygnięciami" i nakazuje ich opublikowanie w ciągu... Więcej

 • Weszła w życie nowelizacja ważna dla sędziów

  Obrazek do artykułu: Weszła w życie nowelizacja ważna dla sędziów

  Dzisiaj, tj. 23 maja weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych, Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zmiany zakładają m.in. dwustopniową procedurę konsultacji przy odwołaniu prezesa sądu. Więcej

 • Nowe paszporty z motywami niepodległościowymi

  Obrazek do artykułu: Nowe paszporty z motywami niepodległościowymi

  Nowe paszporty będą wyposażone w jeszcze lepsze zabezpieczenia i zapewnią dokumentom wysoki poziom ochrony przed sfałszowaniem. Jednym z zabezpieczeń będzie sztywna strona personalizacyjna. Stare - zachowają ważność do upływu terminów ich ważności. Więcej

 • Adwokat Pietrzak: wsparcie ofiar tortur moralnym obowiązkiem

  Obrazek do artykułu: Adwokat Pietrzak: wsparcie ofiar tortur moralnym obowiązkiem

  Każde państwo, także Polska, ma moralny obowiązek wspierania ofiar tortur. Jeśli chcemy budować stabilne społeczeństwo, musimy zapewnić im pomoc medyczną, terapeutyczną, psychologiczną i prawną - mówi LEX.pl adwokat Mikołaj Pietrzak. Więcej

 • Prawie wszystko gotowe do stosowania RODO

  Obrazek do artykułu: Prawie wszystko gotowe do stosowania RODO

  Jesteśmy dobrze przygotowani do stosowania nowych przepisów o ochronie danych osobowych - twierdzi Ministerstwo Cyfryzacji. To samo mówi prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, chociaż narzeka, że nie otrzymała jeszcze pieniędzy na stworzenie nowej... Więcej

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE