Chodzi o większą kontrolę nad przedsiębiorcami ( para-bankami) nieobjętymi obowiązkiem uzyskania zezwolenia KNF.

Czytaj też: Sejm: ustawa antylichwiarska...
Ustawa uchwalona przez Sejm 10 lipca br. ma na celu także umożliwienie skutecznego eliminowania z obrotu gospodarczego podmiotów wykonujących działalność reglamentowaną na rynku finansowym bez zezwolenia, tj. nielegalnie, w szczególności podmiotów prowadzących działalność z zamiarem oszustwa.
Ustawa daje większe uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego, m.in możliwość wejścia do firmy i żądania wyjaśnień oraz dokumentów. Do tej pory Komisja mogła jedynie zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełniania przestępstwa.
Zgodnie z ustawą całkowity koszt pożyczki musi się zamknąć w następującym limicie: 25 proc. kwoty pożyczki plus 30 proc. kwoty pożyczki w skali roku, co daje (po doliczeniu odsetek, które dzisiaj nie mogą przekroczyć 10 proc. rocznie) jakieś 280 zł prowizji, gdybyśmy pożyczyli na miesiąc 1 tys. zł.
Co więcej - za pozaodsetkowe koszty kredytu będą uważane wszystkie koszty związane z kredytem, z wyjątkiem odsetek. Wprowadzono także limit dla pozaodsetkowych kosztów kredytu - jego wysokość ma być obliczana w zależności m.in. od czasu, na jaki została wzięta pożyczka oraz wielkości tej pożyczki, na podstawie specjalnego wzoru.
Dzisiaj opłaty windykacyjne nie są niczym ograniczone. Kiedy ustawa wejdzie w życie, bank, SKOK, firma pożyczkowa za SMS-y z ponagleniami czy wezwania do zapłaty nie będzie mógł pobrać więcej niż wynosi sześciokrotność stopy lombardowej NBP. Dzisiaj to ok. 15 proc. rocznie.

Rok wydania: 2009
  Włodzimierz Szpringer
 
Społeczna odpowiedzialność banków. Między ochroną konsumenta a osłoną socjalną