Strona główna » Wiadomości » Aktualności » W czerwcu będą nowe przepisy chroniące konsumentów

W czerwcu będą nowe przepisy chroniące konsumentów

23.03.14

Najpóźniej do 13 czerwca 2014 r. Polska wdroży nowe przepisy zwiększające ochronę konsumenta - zapowiada UOKiK. Ustawa wydłuży m.in. czas, który konsument ma na odstąpienie od umowy zawartej na odległość. Zmienią się również przepisy dotyczące rękojmi.

articleImage: W czerwcu będą nowe przepisy chroniące konsumentów Własne

Już za kilka miesięcy wejdą w życie nowe przepisy określające prawa konsumentów - zasady zostaną przeniesione do kodeksu cywilnego. Nowela zmieni definicję konsumenta, objęte nią będą także osoby, które dokonują czynności prawnej częściowo w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (np. nabywają rzecz, która służyć im będzie zarówno w celu prowadzenia działalności, jak i w celach prywatnych - uznanie za konsumenta będzie wymagać, by przeważały te ostatnie).

Do 14 dni wydłuży się czas na odstąpienie od umowy zawartej na odległość (np. przez Internet, telefon) lub poza lokalem przedsiębiorcy (np. od akwizytora, na pokazie). Ustawa rozwieje także wszelkie wątpliwości co do tego, która strona umowy płaci w takim przypadku za przesyłkę - będzie to klient, jeżeli został o tym powiadomiony. Ustawa wprowadzi również zakaz pobierania wyższych kosztów za wybór określonego sposobu zapłaty oraz za kontakt telefoniczny.

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: UOKiK

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE