Strona główna » Wiadomości » Aktualności » W przyszłym tygodniu Wlk. Brytania rozpocznie wychodzenie z UE

W przyszłym tygodniu Wlk. Brytania rozpocznie wychodzenie z UE

20.03.17

W środę 29 marca Wielka Brytania uruchomi art. 50 Traktatu UE ws. wyjścia ze Wspólnoty - poinformował dziś rzecznik premier Theresy May. Komisja Europejska zapewnia, że jest gotowa do prowadzenia negocjacji.

articleImage: W przyszłym tygodniu Wlk. Brytania rozpocznie wychodzenie z UE fot. Thinkstock

Przedstawiciel brytyjskiego rządu przy Unii Europejskiej Tim Barrow powiadomił w poniedziałek unijne instytucje, że 29 marca premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty - podało Downing Street.

Podczas codziennego spotkania z parlamentarnymi reporterami rzecznik premier dodał, że May planuje wcześniej odwiedzić trzy kraje wchodzące w skład Wielkiej Brytanii: Walię, Szkocję i Irlandię Północną, oraz że rząd nie planuje przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Przyszłotygodniowy termin jest zgodny z wcześniejszymi wypowiedziami May, która zapowiadała rozpoczęcie dwuletnich negocjacji w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przed końcem marca br.

Komisja Europejska zapewniła w poniedziałek, że jest gotowa do rozpoczęcia negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po tym, jak rząd w Londynie zapowiedział, że 29 marca prześle notyfikację w tej sprawie.
- Pierwszym krokiem po notyfikacji będzie przyjęcie wytycznych przez Radę Europejską. (...) Spotkanie to zwoła przewodniczący Donald Tusk. Później Komisja natychmiast wyda rekomendacje w sprawie otwarcia negocjacji - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Margaritas Schinas.

Brytyjski minister ds. wyjścia z UE David Davis oświadczył w poniedziałek, że 29 marca rząd "zrealizuje decyzję podjętą przez wyborców w czerwcu zeszłego roku".  - Jesteśmy u progu najważniejszych negocjacji naszego pokolenia - dodał. - Cele negocjacyjne tego rządu są jasne: chcemy porozumienia korzystnego dla wszystkich narodów i regionów Wielkiej Brytanii, ale też dla całej Europy, nowego, pozytywnego partnerstwa pomiędzy nami a przyjaciółmi i sojusznikami w Unii Europejskiej" - napisał Davis w oświadczeniu. (ks/pap)

20.03.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE