Rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 maja 2008 r. w sprawie rejestrów prowadzonych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 564), które utraciło moc z dniem 2 grudnia 2016 r., zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1266).
Rozporządzenie, w porównaniu z aktem dotychczas obowiązującym, wprowadza niezbędne zmiany wynikające z ustawy o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej, a także z potrzeby przejścia z prowadzenia rejestrów Urzędu Patentowego w formie papierowej na formę elektroniczną.

Czytaj: Prezes Urzędu Patentowego: patenty zwiększają dobrobyt>>

W nowych przepisach m.in. dodano do istniejącego katalogu rejestrów, rejestr dodatkowych praw ochronnych. Zrezygnowano natomiast z wpisu do rejestrów numeru identyfikacji NIP, w uwagi na brak podstawy ustawowej do wymagania jego podawania przez uprawnionych z praw własności przemysłowej.
Specjalny rozdział rozporządzenia określa zasady udostępniania danych zawartych w rejestrach prowadzonych w postaci elektronicznej, przechowywanych w postaci papierowej i rejestrów po ich digitalizacji. Zasadą będzie, że dane zawarte w rejestrach prowadzonych w postaci elektronicznej udostępniane są za pośrednictwem systemów teleinformatycznych zgodnie z ustawą o informatyzacji. Wyciąg z rejestru ma być natomiast wydawany w terminie 14 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku.

Zgodnie z przepisami przejściowymi, rejestry prowadzone w Urzędzie Patentowym na podstawie dotychczasowych przepisów uważa się za rejestry w rozumieniu nowego rozporządzenia.

Do rejestrów otwartych i niezamkniętych w dniu 1 grudnia 2016 r. stosuje się przepisy nowego rozporządzenia.

LEX Informator Prawno Gospodarczy
Artykuł pochodzi z programu LEX Informator Prawno Gospodarczy
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami