Strona główna » Wicepremier: Narodowy Instytut Wolności wesprze trzeci sektor

Wicepremier: Narodowy Instytut Wolności wesprze trzeci sektor

12.11.17

Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wzmocni działania trzeciego sektora – wskazywał wicepremier Piotr Gliński podczas kongresu zorganizowanego w niedzielę przez Konfederację Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej.

articleImage: Wicepremier: Narodowy Instytut Wolności wesprze trzeci sektor Fot. Flickr/Piotr Drabik/

Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego wzmocni działania trzeciego sektora – wskazywał wicepremier Piotr Gliński podczas kongresu zorganizowanego w niedzielę przez Konfederację Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej.

Narodowy Instytut Wolności ma wspierać organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki; nowa instytucja funkcjonująca przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma przejąć zadania Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - dotychczas odpowiedzialnego za III sektor.

Czytaj: Komitet Helsiński: ustawa o Narodowym Instytucie Wolności ograniczy wolności>>

Na mocy ustawy ma też powstać Komitet ds. Pożytku Publicznego, który ma wzmocnić współpracę między ministerstwami w zakresie współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jego przewodniczący będzie członkiem Rady Ministrów, a w jego składzie będą reprezentanci poszczególnych ministerstw w randze sekretarzy stanu. Komitet ma m.in. opiniować wszystkie projekty, które w jakikolwiek sposób dotyczą społeczeństwa obywatelskiego.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował w niedzielę, że formalnie komitet został już powołany, a jego przewodniczący wskazany i w nadchodzącym tygodniu powinien otrzymać nominację.

Gliński podkreślał, że głównym celem reformy dotyczącej trzeciego sektora jest jego wzmocnienie m.in. poprzez lepszy dostęp do środków. Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ma – jak zaznaczył - zagwarantować organizacjom "wyżej umocowanego politycznie partnera", co ma przełożyć się na lepszą współpracę.

"Chcemy by reforma była skierowana na docenienie małych organizacji. (…) Mamy taką intencję żeby sektor był bardziej zrównoważony" – powiedział Gliński.

"Drugim elementem - i to mówię otwarcie - jest pewna korekta. Jest prawdą, że cały szereg organizacji o zainteresowaniach bardziej centro-konserwatywnych, patriotycznych bywał wykluczany z dostępu do środków publicznych. Taka jest moja teza (…). To jest także wyjście naprzeciw temu problemowi" – powiedział wicepremier. Jak dodał, teraz "zasadą ma być sprawiedliwy dostęp, dla wszystkich, według ustalonych kryteriów".

Zaznaczył, że kolejny wymiar reformy to "wsparcie szczególnych działań", m.in. uniwersytetów ludowych, wolontariatu, mediów obywatelskich i harcerstwa.

Wicepremier podkreślał znaczenie organizacji pozarządowych. "One są niezwykle ważne bo spełniają pewne role, które nie są pełnione w odpowiedni sposób, odpowiednio efektywnie" - mówił. "Organizacje pozarządowe to specyficzna jakość wspólnoty, łącząca np. więzi formalne i nieformalne; charakteryzująca się olbrzymim zróżnicowaniem i strukturalnym i aksjologicznym” – wskazał Gliński.

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)

12.11.17

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE