Orange Polska S.A. złożyła w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji wniosek o przesłanie kopii ugody zawartej między Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji z 16 lipca 2013 r.  ze spółką Sferia. Spółka dzięki tej ugodzie dostanie nową częstotliwość. W zamian inwestorzy Sferii wycofują roszczenia względem państwa polskiego z Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Paryżu.  Rezerwacja na nowy zakres częstotliwości będzie obowiązywała do 31 grudnia 2018 roku, zaś spółka nie będzie ubiegać się o żadne częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej do końca 2015 roku.

Ugoda z zaczernionymi fragmentami
Występująca w imieniu ministra Prokuratoria Generalna SP odmówiła przesłania całości kopii ugody powołując się na klauzulę poufności i ochronę danych prywatnych kontrahenta (art. 5 ust.1 i2 ustawy o dostępie do informacji publicznej). Dostarczyła jednak Orange ugodę, z której wykreślono dane o osobach fizycznych, w tym pełnomocnika Sferii, wysokość roszczeń, okoliczności podpisania ugody, zobowiązania stron i inne istotne elementy.
Orange oskarżyła Prokuratorie o bezkrytyczne przyjęcie klauzuli tajności przez strony ugody, bez dokonywania własnej inicjatywy. Co więcej - żądana informacja powinna być podana do publicznej wiadomości, gdyż na mocy ugody wydano 1,5 mld zł ze środków publuicznych. Wnioskodawca podkreślił też, że wydana decyzja jest wadliwa, gdyż w I i II instancji podpisywał ją zastępca prezesa PG - Piotr Rotkiewicz.
WSA uchylił decyzję Prokuratorii Generalnej SP z powodu uchybień proceduralnych.
Sygnatura akt II SA/Wa 577/14, wyrok z 6 października 2014 r.

Więcej>> WSA: decyzję o tajności ugody muszą podpisać dwie różne osoby z Prokuratorii