Mężczyzna odbywający karę pozbawienia wolności zwrócił się do prezesa sądu o przesłanie mu do zakładu karnego, w którym przebywał, kopii wszystkich sprawozdań z wizytacji zakładów karnych i aresztów śledczych znajdujących się w obrębie sądu z lat 2005-2014.
Prezes sądu uznał, iż żądane dane nie podlegają udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej ze względu na przepisy szczególne.

Mężczyzna zaskarżył bezczynność organu do sądu administracyjnego. WSA uznał przedmiotem żądania był dostęp do informacji o sposobie prowadzenia nadzoru penitencjarnego przez uprawnione podmioty i wynikach odbytych wizytacji w zakładach karnych i aresztach śledczych.

Tego typu informacje o trybie i zasadach funkcjonowania organów władzy publicznej udostępniane są na podstawie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, ponieważ ustawa Kodeks karny wykonawczy i wydane na jej podstawie przepisy wykonawcze, regulujące nadzór penitencjarny, nie określają innego trybu udostępnienia sprawozdań z wizytacji dokonywanych w ramach tego nadzoru.

Tylko przyjęcie, że wnioskowana informacja ma charakter przetworzony oraz wykazanie braku po stronie wnioskodawcy szczególnie istotnego interesu publicznego, upoważniałoby organ do odmowy udostępnienia żądanych informacji.
To jednak powinno nastąpić w drodze decyzji administracyjnej – podkreślił sąd.

Sygn. akt II SAB/Gd 112/14, nieprawomocny wyrok WSA w Gdańsku z 5 listopada 2014 r.