Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » WSA: stawki za odholowanie aut w Warszawie ustalone niezgodnie z prawem

WSA: stawki za odholowanie aut w Warszawie ustalone niezgodnie z prawem

14.03.18

Uchwała ustalająca stawki za odholowanie pojazdów w 2017 r. została podjęta niezgodnie z przepisami i jest nieważna – orzekł w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który rozpatrywał sprawę RPO. Wyrok jest nieprawomocny.

articleImage: WSA: stawki za odholowanie aut w Warszawie ustalone niezgodnie z prawem fot. Thinkstock

Sąd uznał, że Rada Warszawy, ustalając stawki za odholowanie w wysokości bliskiej maksymalnym stawkom określonym w obwieszczeniu ministra finansów, nie przeanalizowała rzeczywistych kosztów. WSA podzielił zastrzeżenia RPO, który wskazywał na brak stenogramu z narady w sprawie wysokości opłat i brak uwzględnienia rozważań w tej sprawie w uchwale.

Sąd zwrócił też uwagę, że Rada Warszawy w uzasadnieniu uchwały użyła argumentu utrzymania dotychczasowych wpływów budżetowych, podczas gdy warunek fiskalny nie mógł być podstawą uchwalania stawek za odholowanie.

"Wskazywaliśmy, że w uchwale nie było argumentów merytorycznych, a argumenty fiskalne, którymi kierowała się Rada, były pozaustawowe" – powiedział po ogłoszeniu wyroku Tomasz Schabowski z biura RPO.

Reprezentujący władze miasta mec. Andrzej Gruszka powiedział, że z decyzją o złożeniu kasacji do NSA ratusz czeka na pisemne uzasadnienie wyroku.

Gdyby NSA utrzymał w mocy orzeczenie WSA, obywatele, którzy zapłacili za odholowanie auta, mogliby występować o zwrot opłaty.

W ubiegłym tygodniu WSA stwierdził nieważność uchwały rady Warszawy o wysokości opłat za odholowywanie nieprawidłowo zaparkowanych samochodów w stolicy w roku 2016. W sprawie dotyczącej roku 2015 sąd oddalił skargę rzecznika praw obywatelskich.(PAP)

autor: Jakub Borowski

brw/ je/

PAP 14.03.18

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE