Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska wystąpiło w sierpniu 2012 roku do PKP S.A. o udostępnienie umów z członkami zarządu tej spółki. Polskie Koleje Państwowe odpowiedziały, że żądanie nie może być spełnione, gdyż informacje o umowach są sprawą prywatną między pracodawcą a pracownikami. Nie są więc informacją publiczną.

Stowarzyszenie zaskarżyło odmowę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który wydał wyrok nakazujący odpowiedź na zadane pytanie. Jednak spółka PKP zaskarżyła ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten uchylił orzeczenie I instancji, nakazując wyczerpująco przeanalizować kwestię: na jakiej podstawie można określić, czy pytanie dotyczy informacji publicznej? NSA stwierdził, że zabrakło w uzasadnieniu wyczerpujących argumentów.

Sprawa wróciła do WSA. Przedstawiciel spółki PKP dowodził, że umowy między członkami zarządu a spółką nie mogą być udostępnione, choć wysokość wynagrodzenia jest jawna. Jawność nie oznacza, że umowy stanowią informację publiczną.

WSA 4 marca 2014 r. potwierdził poprzednio wyrażoną opinię, iż mamy do czynienia z informacja publiczną. I ponownie zobowiązał PKP do ujawnienia pełnej treści kontraktów w terminie 14 dni.

Sędzia Adam Lipiński podkreślił, że jakakolwiek umowa o pracę nie jest informacją publiczną. - Jednak tu nie chodzi o szeregowych pracowników, ale o kontrakty menedżerskie, które regulują sposób wynagrodzenia, prerogatywy i zakres zadań osób zarządzających spółką w 100 procentach należącą do Skarbu Państwa - mówił sędzia Lipiński. - I co więcej spółka ta jest kluczowym przedsiębiorstwem transportowym państwa i moderatorem polityki transportowej.

Uchylenie pierwszego wyroku WSA oznacza, według sędziego Lipińskiego, że NSA chciał, by wyjaśnienia sądu I instancji szły dalej, ale w tym samym kierunku. Skoro w wynagrodzeniach członków zarządu PKP znajdują się pieniądze publiczne, to ważne jest, aby były ujawnione specjalne klauzule towarzyszące tym kontraktom, nie tylko sumy wynagrodzenia - dodał sąd.

Sygnatura akt II SAB/ Wa 28/14, wyrok z 4 marca 2014 r.