Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Wspieranie Polonii poprzez dotacje dla organizacji pozarządowych

Wspieranie Polonii poprzez dotacje dla organizacji pozarządowych

06.02.16

Opieka Senatu nad Polonią i Polakami za granicą ma być realizowana poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi poprzez zlecanie im przez Senat zadań publicznych, wraz z udzieleniem dotacji - tak zakłada projekt nowej senackiej ustawy.

 

articleImage: Wspieranie Polonii poprzez dotacje dla organizacji pozarządowych Fot. Flickr/Pawel Marchewka/Źródło - Pawel Marchewka's photostream/Lic. CC by

Senat w pomaganiu Polonii chciałby jak najmniej ingerować w system prawa. Za najbardziej właściwy akt prawny senatorowie uznali ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, która w dotychczasowym brzmieniu dotyczy co do zasady współpracy z organizacjami pozarządowymi organów administracji publicznej. A więc przede wszystkim organów administracji rządowej oraz jednostek samorządu terytorialnego.
W myśl projektu opieka Senatu nad Polonią i Polakami za granicą będzie realizowana poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi .
Współpraca polegać będzie na zlecaniu realizacji zadań publicznych finansowanych z części budżetu państwa dotyczącej Kancelarii Senatu.
Uregulowanie w projekcie ustawy opieki Senatu nad Polonią i Polakami za granicą będzie spełnieniem wymogu płynącego z art. 216 ust. 1 Konstytucji, zgodnie z którym środki finansowe na cele publiczne są gromadzone i wydatkowane w sposób określony w ustawie.
Według autorów projektu wykonywanie zadań związanych ze wspieraniem Polonii koresponduje z wyrażoną w art. 6 ust. 2 Konstytucji zasadą udzielania przez Rzeczpospolitą Polską pomocy
Polakom zamieszkałym za granicą w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturalnym.
 

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o Karcie Polaka. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Senat RP

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE