Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Wyrok rozwodowy może być dowodem przy unieważnieniu ślubu kościelnego

Wyrok rozwodowy może być dowodem przy unieważnieniu ślubu kościelnego

05.02.12

Małżonkowie mogą starać się o uzyskanie orzeczenia o nieważności małżeństwa w Kościele katolickim nawet bez otrzymania rozwodu w sądzie cywilnym - twierdzi Rafał Kornat, adwokat kościelny z Kancelarii Prawnej Kornat.

articleImage: Wyrok rozwodowy może być dowodem przy unieważnieniu ślubu kościelnego fot. Thinkstock

Wiele osób po rozwodzie zastanawia się, czy mimo to mają dzisiaj szanse na uzyskanie kościelnego unieważnienia małżeństwa. Czy jest to możliwe?
Absolutnie tak. Prawo kanoniczne jest odrębną dziedziną prawa. Dlatego małżonkowie mogą uzyskać orzeczenie o nieważności małżeństwa kościelnego bez otrzymania rozwodu cywilnego. Mogą też mieć orzeczenie o rozwodzie cywilnym bez wyroku stwierdzającego nieważność małżeństwa w Kościele katolickim. Wyrok o rozwodzie cywilnym może być nawet w pewnym zakresie materiałem dowodowym, który zostanie wykorzystany w postępowaniu przed trybunałem kościelnym.
Kościelny proces o nieważność małżeństwa jest błędnie określany jako rozwód kościelny. W praktyce jest to jednak coraz częściej drugi proces, inicjowany przez strony po otrzymaniu orzeczenia o rozwodzie cywilnym - stwiedza Rafał Kornat.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna 3.02.2012.

05.02.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Arletta Bolesta IP: 37.248.* 29-12-2017
  Witam,

  nie unieważnienie a stwierdzenie nieważności małżeństwa

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
 • KAMIL KAMINSKI IP: 79.110.* 19-02-2012
  rozwód kościelny, unieważnienie małżeństwa czy unieważnienie ślubu kościelnego, a to chodzi o jak w tym artykule o orzeczenie nieważności, proszę rozszerzać ten temat to jest orzeczenie o nieważności i tak samo jeśli chodzi o adwokat kościelny np. w Krakowie mówimy adwokat ( z skąd nazwa kościelny ?)

  Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE