Strona główna » Wiadomości » Nowe prawo » Wzory urzędowych formularzy w jednym rozporządzeniu

Wzory urzędowych formularzy w jednym rozporządzeniu

01.05.12

Opublikowano rozporządzenie określające wzory i sposób udostępniania urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym. Nowe rozporządzenie będzie regulować materię zawartą dotychczas w dwóch aktach prawnych.

articleImage: Wzory urzędowych formularzy w jednym rozporządzeniu fot. Thinkstock

Przepisy będą obowiązywać od 3 maja 2012 r. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia wzorów i sposobu udostępniania urzędowych formularzy pism procesowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. poz. 450) dostosowano do nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, która wejdzie w życie 3 maja 2012 r.
W rozporządzeniu znalazły się wzory formularzy związanych z zakładaniem i dokonywaniem wpisów do ksiąg wieczystych oraz pism składanych w toku postępowania uproszczonego i nakazowego, tj. m.in.: wzór pozwu w postępowaniu uproszczonym oraz wzór formularza sprzeciwu lub zarzutów od wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty w sprawach, o których mowa w art. 1871 Kodeksu postępowania cywilnego.
Projekt nie wprowadza zasadniczych zmian w treści urzędowych formularzy. Do nowych wymogów dostosowane zostały jedynie pouczenia, w których uwzględniony zostanie nowy model wspierania procesu przez strony (przytaczania okoliczności faktycznych i dowodów) w postępowaniu cywilnym.
W niewielkim stopniu zmienią się także zasady udostępniania formularzy pism procesowych. Urzędowe formularze pism składanych w postępowaniu uproszczonym nie będą udostępniane w urzędach gminy. Doprecyzowano także, że wnioski składane w postępowaniu wieczystoksięgowym powinny być udostępniane w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych oraz Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE