Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Zarzuty dla byłego szefa policji - miał ujawniać informacje

Zarzuty dla byłego szefa policji - miał ujawniać informacje

16.05.18

10 zarzutów usłyszał były komendant główny policji Zbigniew Maj, dotyczą one okresu kiedy sprawował swoją funkcję. Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, chodzi o ujawnienie informacji z dwóch śledztw - jedno z nich dotyczyło Kajetana P. oskarżonego o zabójstwo lektorki języka włoskiego. 

articleImage: Zarzuty dla byłego szefa policji - miał ujawniać informacje fot. Thinkstock

Razem z byłym szefem policji zarzuty usłyszeli też byli dyrektorzy łódzkiej i poznańskiej delegatury CBA.

B. szef policji podejrzany o ujawnienia informacji
Prokuratura zarzuciła byłemu komendantowi głównemu, ujawnienie trzem nieuprawionym osobom informacji dotyczących zrealizowanych i planowanych do wykonania czynności zmierzających do ustalenia okoliczności popełnionych przestępstw.

Przekazywane informacje obejmowały dwa śledztwa dotyczące zabójstw - głośną sprawę Kajetana P., nadzorowaną przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie oraz Luizy K. prowadzoną przez Prokuraturę Rejonową w Garwolinie.

- Ujawniając te informacje Zbigniew M. działał na szkodę interesu publicznego i narażał na szkodę interes prowadzonych postępowań - poinformowała rzeczniczka PK Ewa Bialik.

Nakłaniał szefów CBA do ujawnienia informacji
Byłemu szefowi policji zarzucono też nakłanianie byłych dyrektorów delegatur CBA do przekroczenia uprawnień służbowych i ujawnienia informacji niejawnych związanych z prowadzonymi czynnościami operacyjnyno-rozpoznawczymi. W tym wątku zarzuty ujawnienia informacji usłyszał Krzysztof A. - b. dyrektor delegatury CBA w Poznaniu, oraz Jacek L. - b. dyrektor delegatury CBA w Łodzi.

Maj nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia; b. szefowie CBA nie przyznali się do zarzucanych im czynów i odmówili składania wyjaśnień.

- Prokurator podjął decyzję o zastosowaniu wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci poręczenia majątkowego w kwocie po 3 tysiące złotych oraz zakazu opuszczania kraju - dodała Bialik.

Byłemu szefowi policji grozi do trzech lat więzienia.

Zbigniew Maj został szefem policji w grudniu 2015 r., w lutym 2016 r. złożył rezygnację ze stanowiska. W tle przewijało się śledztwo dot. korupcji. Maj twierdził wówczas, że pomówienia wobec niego to efekt prowokacji przygotowanej przez byłych pracowników Biura Spraw Wewnętrznych (BSW) KGP.

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy w oficjalnej księgarni
Wolters Kluwer Profinfo.pl

zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE