Uchwała „w sprawie ochrony ładu konstytucyjnego” przyjęta została przy dwóch głosach sprzeciwu podczas odbywającego się w piątek i sobotę (25-26 listopada br.) XII Krajowego Zjazd Adwokatury.

Czytaj: Jacek Trela nowym prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej>>

Jej autorzy stwierdzają, że równoważenie się i wzajemna kontrola władzy ustawodawczej, wykonawczej i sadowniczej, w szczególności poszanowanie dla orzeczeń sądów i trybunałów, stanowi fundament porządku prawnego RP. - Ograniczenie niezależności władzy sądowniczej, niezawisłości sędziów, w tym sędziów Trybunału Konstytucyjnego, podważa zasady współczesnej demokracji. Konstytucja RP nie daje żadnemu organowi władzy ustawodawczej lub wykonawczej prawa do ingerowania w proces wydawania oraz publikacji orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego ani do oceny prawidłowości wyboru sędziów TK. Konieczność przestrzegania zasad konstytucyjnych podkreślona została w zaleceniach Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo (Komisji Weneckiej) – czytamy w uchwale.
Uczestnicy zjazdu napisali w niej także, że permanentny proces zmian ustawowej regulacji zasad działania Trybunału Konstytucyjnego pozostaje w sprzeczności z ustrojowymi fundamentami Rzeczpospolitej, godzi w zasady tworzenia prawa, jego stabilność, a w konsekwencji skutkuje dysfunkcjonalnością filarów demokratycznego państwa prawnego. Ich sprzeciw budzi także pośpieszne stanowienie ukierunkowanego na osiągnięcie doraźnych celów politycznych prawa. - Wszelkie zmiany legislacyjne wymagają konsultacji oraz aktywnego udziału przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, a także przestrzegania podziału i wzajemnego równoważenia się władz – stwierdza uchwała.
Jej autorzy podkreślają, że konstytucja RP czerpie swe źródła z godności osoby, z wolności oraz innych wartości demokratycznych, na jakich oparte jest funkcjonowanie państwa jako wspólnoty wszystkich obywateli. - Z norm konstytucyjnych wynikają zasady, dzięki którym jednostka chroniona jest przed 'demokratyczna dyktaturą' większości. Granice demokracji konstytucyjnej wyznacza prawo będące autonomiczną i równorzędną wartością. Wszelkie naruszenia tych granic, niezależnie od tego, na jakiej opierają się legitymacji, traktować należy jako zamach na podstawowe konstytucyjne wartości. Ich ochrona w każdym wypadku i w każdym czasie jest naszą podstawową powinnością, od której nikt – ani Adwokatury jako instytucji, ani żadnego z adwokatów – zwolnić nie może" – czytamy w uchwale zjazdu.

Czytaj:
Nowy prezes NRA: chcemy samorządu przyjaznego dla adwokatów i wzmocnienia ich pozycji>>
Adwokaci chcą zmian w wykonywaniu zawodu i lepszej ochrony tajemnicy>>