We wstępie do mającej się wkrótce ukazać książki pt. Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Komentarz, jej współautor stwierdza, że instrumentem,  przy  wykorzystaniu  którego  ustawodawca  stara  się  minimalizować  występowanie  negatywnych  zjawisk  związanych  z  niemożnością wychowywania dziecka przez rodzinę naturalną, jest uchwalona 9 czerwca 2011  r.  ustawa  o  wspieraniu  rodziny  i  systemie  pieczy  zastępczej (tekst  jedn.: Dz.U.z 2015r. poz. 332 z późn. zm.). Mocą tej ustawy prawodawca podjął próbę przyjścia  z  pomocą  rodzinom,  które  przeżywają  trudności  w  realizacji  funkcji  opiekuńczo-wychowawczej. W tym celu powołano do życia nową kategorię pracowników – asystentów rodziny, których zadaniem jest wspieranie rodzin biologicznych.
Dodatkowo nałożono na jednostki samorządu terytorialnego (gminy i – w ograniczonym zakresie – powiaty) obowiązek kreowania instytucjonalnych form wsparcia tego typu rodzin przez  powoływanie  placówek  wsparcia  dziennego.  Obok  działań  ukierunkowanych  na utrzymanie dziecka w rodzinie naturalnej przywołana ustawa zawiera rozwiązania normujące kwestie dotyczące zapewnienia dziecku pieczy w sytuacji, gdy pomimo podejmowanych działań rodzina biologiczna nie jest w stanie właściwie spełniać funkcji  opiekuńczo-wychowawczych - stwierdza prof. Stanisław Nitecki

Jak podkreśla wydawca, Komentarz stanowi wnikliwe omówienie problematyki wsparcia rodziny i pieczy zastępczej z perspektywy prawa administracyjnego. W książce poruszone zostały kwestie wszelkich procedur występujących w zakresie wspierania rodzin i pieczy zastępczej, począwszy od jurysdykcyjnego postępowania administracyjnego po czynności materialno-techniczne w tym zakresie.

Autorzy przedstawili m.in. takie zagadnienia jak:
- administracyjne problemy gmin w zakresie wspierania rodzin, które mają kłopoty w realizacji funkcji opiekuńczo-wychowawczej,
- kwestie wynikające z realizowania przez powiaty i województwa pieczy zastępczej wykonywanej w formie rodzinnej i instytucjonalnej,
- administracyjne uwarunkowania postępowania adopcyjnego,
- odpłatność rodziców za pobyt dziecka w pieczy zastępczej,
- usamodzielnianie osób opuszczających pieczę zastępczą.

Komentarz do zawartych w ustawie regulacji prawnych oparty został na analizie poglądów doktryny prawniczej, bogatego orzecznictwa oraz aktów prawnych powiązanych z omawianą ustawą.
W opracowaniu uwzględnione zostały zmiany ustawy dokonane do września 2015 r., przy czym analizie poddano także przepisy, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Ponadto omówiono ostatnią nowelizację dotyczącą przyznania dodatku wychowawczego dla rodziny zastępczej oraz prowadzącej rodzinny dom dziecka.

Zdaniem autorów i wydawcy publikacja przeznaczona jest dla pracowników organów pomocy społecznej, ośrodków adopcyjnych, samorządowych kolegiów odwoławczych oraz organizacji pozarządowych. Będzie przydatna również sędziom sądów administracyjnych i sądów powszechnych orzekającym w sprawach pieczy zastępczej, radcom prawnym i adwokatom zajmującym się problemami rodziny.

Więcej o publikacji>>>