Zdaniem autorów raportu przygotoanego przez FOF, ustawa o związkach zawodowych z 1991 r. wprowadziła trzy nadmierne przywileje dla związków zawodowych:
- etaty związkowe na koszt pracodawcy, a tak naprawdę na koszt konsumenta,
- pomieszczenia związkowe na terenie zakładu, w praktyce udostępniane na koszt pracodawcy,
- przerzucenie zbierania składek związkowych ze związków zawodowych na pracodawców.
Przedstawiciele Forum Obywatelskiego Rozwoju uważają, że poszukiwanie równowagi pomiędzy interesami różnych obywateli jest istotą wolnego społeczeństwa. W tym celu obywatele mają prawo organizować się w celu obrony swoich interesów. Jedną z form organizacji obywatelskiej są związki zawodowe. - Polskie prawo idzie jednak o krok za daleko. Nie tylko potwierdza możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych w celu obrony interesów pracowniczych, ale również wyposaża związki zawodowe w przywileje, których nie mają inne organizacje społeczne - czytamy w opracowaniu.
Prezes FOR Paweł Dobrowolski uważa, że przywileje uzyskane przez związkowców są zbyt duże, stanowią też swoisty podatek dla całej gospodarki. Związki zawodowe są mocne w takich branżach jak górnictwo, energetyka, w sektorze państwowym czy w ochronie zdrowia - ocenił. Zdaniem prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezarego Kaźmierczaka związki zawodowe mają największe znaczenie w firmach, które de facto są własnością podatnika. Tak jak nie ma rządowych pieniędzy, nie ma rządowych przedsiębiorstw - mówił. Rząd bowiem nie ma żadnych własnych pieniędzy, a tylko te, które zabierze podatnikom. Tak więc za nieuzasadnione związkowe przywileje płacą konsumenci i podatnicy - przekonywał podczas środowej konferencji.
W opinii FOR obecny system wykształcił "burżuazję związkową", która czerpie korzyści z działalności związku. "Z osobistego doświadczenia wiem, że im zakład jest większy i położony bliżej metropolii, tym struktury związkowe są większe i arystokracja związkowa jest coraz bardziej odległa od misji ochrony praw pracowniczych" - powiedział Dobrowolski. (ks/pap)
Więcej: Trzy nadmierne przywileje związków zawodowych w Polsce