Strona główna » Wiadomości » Nowe prawo » Zwolnienia lekarskie mundurowych wedłuch powszechnych zasad

Zwolnienia lekarskie mundurowych wedłuch powszechnych zasad

22.02.11
Zwolnienie policjanta lub żołnierza od zajęć służbowych z powodu choroby będzie następowało na zasadach obowiązujących w systemie powszechnym. Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy obniżającej zasiłki chorobowe służb mundurowych. Funkcjonariusze i żołnierze mieliby dostawać zasiłek chorobowy taki jak cywile, czyli zamiast 100 proc. - 80 proc. pensji.

Zgodnie z założeniami, proponowana zamiana dotyczyłaby funkcjonariuszy: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych.
Rząd zdecydował, że zwolnienie od zajęć służbowych z powodu choroby będzie następowało na zasadach obowiązujących w systemie powszechnym, tj. na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Obecnie nie ma uregulowań prawnych umożliwiających sprawdzenie czy przebywanie na zwolnieniu funkcjonariusza lub żołnierza jest uzasadnione.
Przyjęto, że przebywanie na zwolnieniu będzie wpływać na wysokość nagrody rocznej proporcjonalnie do czasu przebywania na chorobowym. Jednocześnie obniżenie uposażenia z powodu zwolnienia lekarskiego nie będzie podstawą do zmniejszenia wysokości innych świadczeń pieniężnych związanych ze służbą i naliczenia świadczeń emerytalnych (z wyjątkiem funkcjonariuszy Służby Celnej). Środki finansowe pozyskane z ograniczenia uposażeń będą przeznaczane na fundusz nagród i zapomóg dla wykonujących zadania służbowe w zastępstwie nieobecnych w pracy.
Jednocześnie obniżenie uposażenia w związku z chorobą nie będzie dotyczyło funkcjonariuszy i żołnierzy m.in. w przypadku niezdolności do służby z powodu wypadków w drodze do miejsca pełnienia służby (i powrotnej), wypadków w trakcie wykonywania czynności służbowych, choroby w czasie ciąży, poddania się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów, a także niezdolności do służby powstałej podczas misji zagranicznych.
Jak podkreśla Cenrtum Informacyjne Rządu, proponowane rozwiązania mają zapobiec przypadkom nieuzasadnionego przebywania na zwolnieniach lekarskich. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że na prawie 100 tys. policjantów każdego dnia na zwolnieniu lekarskim przebywa około 6 tys. funkcjonariuszy.

 Czytaj także: Związek zaskarży do TK ustawę obniżającą zasiłki chorobowe policjantów
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:

WKP Galeria Zdjęć

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

  • strażak IP: *.*.* 23-06-2011
    Święta racja, niech też sami obywatele wchodzą do palacych sie domów gdzie za chwile moze przygniesc ich walacy sie komin albo wyciagaja zweglone zwłoki ze zgliszczy, niech zdejma wisielca który wisiał w mieszkaniu 2 tygodnie, odnajda topielca po tygodniu przebywania pod woda, albo wyjmuja po kawałku ciala ze zmiażdżonych samochodów!!! Bo przecież w straży pożarnej się leży całymi dniami!!!

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
  • Policjantka IP: *.*.* 05-03-2011
    Szkoda tylko ,że obywatele nie wiedzą że każdego dnia kiedy zostawiam mojego rocznego synka w domu narażam życie i zdrowie wchodzą na interwencje domową czy ciągając buma być może chorego na Aids czy złótaczke czy jakieś inne choróbsko!!!!!!! W takim razie skoro obywatele uważają , że chodzimy na zwolnienia tak sobie to teraz to już nie będzie służba!!! Sami sobie idźcie na interwencje gdzie koleś macha siekierą albo ciągajcie śmierdziela który od miesięcy się nie mył a wszy skaczą po nim jak w cyrku!!!!! NIC NIE WIDZĘ NIC NIE SŁYSZĘemoticonPowodzenia Drodzy Obywateleemoticon

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Zapisz się na newsletter
zaastepstwo.pl
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE