Jak przypominają autorzy najnowszego Komentarza do spraw o podział majątku wspólnego małżonków, artykuł 34 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością majątkową także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Autorzy podkreślają, że termin „przedmioty zwykłego urządzenia domowego”, użyty w tym przepisie jest węższy od terminu „przedmioty urządzenia domowego”, którym posługuje się art. 939 par. 1 Kodeksu cywilnego, regulujący tzw. zapis naddziałowy małżonka dziedziczącego z ustawy po współmałżonku. – Ponieważ termin ten obejmuje przedmioty „zwykłego” urządzenia domowego, przy jego stosowaniu właściwe są mierniki z natury obiektywne – stwierdzają autorzy.

Jak podkreślają, przedmiotami zwykłego urządzenia domowego są więc jedynie rzeczy ruchome, stanowiące standardowe wyposażenie mieszkania przeciętnej rodziny, powszechnie dostępne i normalnie używane w typowym gospodarstwie domowym w danym czasie. - Przedmiotami takimi są meble, naczynia kuchenne i stołowe, lodówki, pralki, odkurzacze, aparaty radiowe i telewizyjne itp. Nie należą zaś do nich meble antyki, cenne obrazy i inne dzieła sztuki ani wszystkie inne przedmioty, które w przeciętnym gospodarstwie domowym zwykle nie stanowią jego wyposażenia – czytamy w książce.

Komentarz do spraw o podział majątku, Jacek Ignaczewski

Jej autorzy podkreślają, że przedmiotami zwykłego urządzenia domowego służącymi do użytku obojga małżonków są nie tylko przedmioty, z których faktycznie oboje oni korzystają, lecz także takie przedmioty używane praktycznie przez jednego z małżonków, z których w normalnie funkcjonującej rodzinie mają możliwość korzystania oboje małżonkowie, np. tapczan, na którym sypia jedno z małżonków. I dodają, że przedmiotami służącymi do użytku obojga małżonków w rozumieniu art. 34. są także przedmioty służące bezpośrednio innym członkom rodziny, i to nie tylko dzieciom, lecz także innym osobom bliskim, mieszkającym wspólnie z małżonkami.

Jak podkreślają Krystyna Skiepko i Jacek Ignaczewski, przepis zawarty w artykule 34 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprowadza wyjątek od zasady zawartej w art. 33 tego kodeksu, który ustanawia zasadę, że przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę stanowią majątek każdego ze współmałżonków, chyba że spadkodawca lub darczyńca postanowił inaczej. – Przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością majątkową nawet wówczas, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę – podsumowują ten problem autorzy komentarza.

W najnowszej edycji swego komentarza autorzy analizują też takie problemy jak podział mieszkania lub wkładu lokatorskiego w spółdzielni mieszkaniowej, udziałów w spółkach, wierzytelności i innych praw majątkowych, dochodów z majątku wspólnego i z majątku osobistego każdego z małżonków, środków zgromadzonych na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków, a także składek zewidencjonowanych na subkoncie prowadzonym przez ZUS.

Więcej o publikacji>>