W skład zespołu, który ma być organem doradczym MPiPS, oprócz przedstawicieli rządu i samorządów weszli przedstawiciele organizacji pozarządowych, m.in. kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" Renata Durda, Justyna Podlewska z Fundacji Dzieci Niczyje, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka Mirosława Kątna, dyrektorka Fundacji Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska, prezes Krajowego Centrum Kompetencji Konrad Wojterkowski oraz prezes Fundacji Kidprotect.pl Jakub Śpiewak.
Jak mówił Duda, zespół pomoże w dopracowaniu pozostałych aktów wykonawczych do ustawy. "Projekty tych rozporządzeń są już gotowe, ale będziemy mogli wspólnie popracować nad szczegółami" - podkreślił.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych już kilka miesięcy temu zwracali uwagę, że zespół mógłby być pomocny w pracach nad aktami wykonawczymi do ustawy.
Ustawa wprowadziła zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmocniła ochronę ofiar przemocy, m.in. przez skuteczną izolację sprawców od ofiar przemocy przez środki separujące, np. zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania. Ustawa wprowadziła bezpłatną obdukcję, a także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy. Uprawniła pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, wprowadziła także wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.
W związku z wejściem w życie ustawy różne resorty musiały opracować sześć rozporządzeń, m.in. ws. wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie, ws. standardu usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki dla ofiar przemocy w rodzinie, ws. procedury Niebieska Karta i ws. procedury postępowania policji przy wykonywaniu czynności związanych z odebraniem dziecka w przypadkach zagrożenia jego życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie. (PAP)