Warunki techniczne zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 21 kwietnia 1995 r.
w sprawie warunków technicznych zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności.

Na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się warunki techniczne zasilania energią elektryczną obiektów budowlanych łączności.
§  2.
Warunki techniczne, o których mowa w § 1, stosuje się przy projektowaniu i budowie obiektów budowlanych łączności przeznaczonych do pracy w krajowej sieci telekomunikacyjnej lub we współpracy z tą siecią.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
obiekty budowlane łączności - obiekty budowlane mieszczące zespoły urządzeń telekomunikacyjnych, radiokomunikacyjnych, pocztowych lub technologicznych łączności,
2)
czas rezerwy bateryjnej - czas, w ciągu którego baterie akumulatorów mogą zasilać urządzenia przy maksymalnym poborze prądu i zapewnieniu dolnej dopuszczalnej wartości napięcia rozładowania baterii,
3)
zasilanie dwustronne z sieci energetycznej - zasilanie realizowane z dwóch niezależnych GPZ (głównych punktów zasilających),
4)
zasilanie rezerwowane z sieci energetycznej - zasilanie z dwóch stacji transformatorowych lub jednej stacji transformatorowej i jednej linii niskiego napięcia zasilanej z innej stacji transformatorowej lub dwóch linii niskiego napięcia zasilanych z różnych stacji transformatorowych,
5)
zasilanie jednostronne - zasilanie z jednej stacji transformatorowej lub jednej linii niskiego napięcia,
6)
zasilanie podstawowe - zasilanie z sieci elektroenergetycznej energetyki zawodowej,
7)
zasilanie rezerwowe - zasilanie z baterii akumulatorów i/lub zespołu spalinowo-elektrycznego,
8)
zespół spalinowo-elektryczny przewoźny - zespół przystosowany do przemieszczenia,
9)
zespół spalinowo-elektryczny stacjonarny - zespół zainstalowany na stałe.
§  4.
Obiekty budowlane łączności, w zależności od ich rodzaju i wymagań niezawodności pracy, powinny być zasilane w sposób określony w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
§  5.
W wypadku wspólnej lokalizacji obiektów o różnych grupach niezawodności zasilania należy przyjąć dla wszystkich tych obiektów najwyższą grupę niezawodności zasilania.
§  6.
Czas rezerwy bateryjnej podany w kolumnie 6 tabeli załącznika jest czasem minimalnym i odnosi się do rozładowania baterii w połączeniu równoległym.
§  7.
Wszystkie obiekty grup A, B, C i D tabeli załącznika powinny być wyposażone w przyłącza do zespołów spalinowo-elektrycznych przewoźnych.
§  8.
Moc zespołu spalinowo-elektrycznego powinna być wystarczająca do zasilania wszystkich urządzeń wymagających rezerwowania, przy uwzględnieniu charakteru obciążenia ze strony tych urządzeń.
§  9.
Zapas paliwa dla zespołów spalinowo-elektrycznych stacjonarnych powinien zapewniać co najmniej 72 godziny pracy zespołu w warunkach znamionowych.
§  10.
Pojemność baterii akumulatorów powinna być dobrana z uwzględnieniem wszystkich urządzeń obiektu wymagającego rezerwowania.
§  11.
W obiektach budowlanych łączności nie posiadających obsługi, a wyposażonych w stacjonarne zespoły spalinowo-elektryczne, należy projektować automatyczne lub zdalne uruchamianie tych zespołów.
§  12.
Liczbę urządzeń zasilających należy projektować według zasady n + 1, gdzie n oznacza liczbę urządzeń niezbędnych dla prawidłowego zasilania, łącznie z potrzebami własnymi.
§  13.
Stosowanie określonych warunków klimatycznych powinno być uzależnione od wymagań producenta dla danego rodzaju urządzeń.
§  14.
Urządzenia klimatyzacyjne, których praca jest nieodzowna dla właściwego działania obsługiwanych urządzeń technologicznych, powinny być projektowane z jednym klimatyzatorem rezerwowym, a co najmniej z jednym pełnym obiegiem chłodniczym.
§  15.
Obiekty, w których są zainstalowane urządzenia według § 14, powinny być wyposażone w zespoły spalinowo-elektryczne stacjonarne.
§  16.
Skomputeryzowane obiekty budowlane łączności powinny być wyposażone w niezawodne źródła zasilania prądem przemiennym o niezmiennej częstotliwości i napięciu.
§  17.
Dla obiektów nie wymienionych w tabeli załącznika sposób zasilania określa się według indywidualnych potrzeb.
§  18.
W obiektach, na które nałożone są zadania wynikające z Programu mobilizacji gospodarki, stosuje się zasilanie o najwyższej grupie niezawodności (grupa A).
§  19.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do obiektów budowlanych łączności, w stosunku do których, przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, został złożony wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TABELA DOTYCZĄCA SPOSOBÓW ZASILANIA

Grupa niezawodności Wyszczególnienie obiektu Zasilanie
podstawowe rezerwowe
z sieci elektro- baterie

akumulatorów

zespół spalinowo-elektryczny
energetycznej liczba

(szt.)

rezerwa

godzinowa

1 2 3 4 5 6 7
A 1 Centrale telefoniczne międzynarodowe i międzymiastowe tranzytowe: ISC (automatyczna centrala międzynarodowa); ACMM-CT (automatyczna centrala międzymiastowa - centrala tranzytowa) dwustronne 2 3 stacjonarny
2 Stacje teletransmisyjne obsługujące centrale międzynarodowe i międzymiastowe tranzytowe dwustronne 2 3 stacjonarny
3 Stacje łączności satelitarnej pracujące w sieci magistralnej dwustronne 2 3 stacjonarny
4 Urządzenia nadawcze radiofoniczne i telewizyjne w sieci o zasięgu ogólnokrajowym dwustronne - - stacjonarny
B 1 Centrale telefoniczne międzymiastowe końcowe: ACMM-CK (automatyczna centrala międzymiastowa - centrala końcowa) rezerwowane 2 3 stacjonarny
2 Stacje teletransmisyjne obsługujące telefoniczne centrale międzymiastowe końcowe rezerwowane 2 3 stacjonarny
3 Stacje teletransmisyjne pracujące w sieci magistralnej rezerwowane 2 3 stacjonarny
4 Urządzenia linii radiowych w sieci magistralnej rezerwowane 2 3 stacjonarny
5 Centrale radiotelefoniczne dla telefonii komórkowej rezerwowane 2 3 stacjonarny
C 1 Centrale telefoniczne okręgowe i miejscowe tranzytowe: CM (centrala miejscowa), CO (centrala okręgowa), CMT (centrala miejska tranzytowa), CST (centrala strefowo-tranzytowa), CMG (centrala miejska główna) rezerwowane 2 3 stacjonarny
2 Stacje teletransmisyjne obsługujące centrale okręgowe miejscowe tranzytowe jednostronne 2 3 stacjonarny
3 Węzły pocztowe o poborze mocy powyżej 50 kVA jednostronne 2 3 stacjonarny
D 1 Centrale telefoniczne miejscowe końcowe: CM (centrala miejska), CMK (centrala miejska końcowa), CWK (centrala wiejska końcowa) jednostronne 2 3 stacjonarny
12 przewoźny
2 Wyniesione stopnie abonenckie jednostronne 2 3 stacjonarny
12 przewoźny
3 Stacje teletransmisyjne w sieciach strefowych jednostronne 2 3 stacjonarny
12 przewoźny
4 Urządzenia linii radiowych działające w sieciach strefowych jednostronne 2 3 stacjonarny
12 przewoźny
5 Urządzenia nadawcze radiofoniczne i telewizyjne o zasięgu lokalnym jednostronne - - stacjonarno-przewoźny
Pojęcie "centrala telefoniczna" obejmuje obiekty, które mogą być wyposażone nie tylko w urządzenia związane z usługami telefonicznymi, lecz także z usługami teledacyjnymi, jak ma to miejsce w przypadku nowoczesnych central cyfrowych.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024