Wzór i tryb nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Policji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 29 października 1996 r.
w sprawie wzoru i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Policji.

Na podstawie art. 12 pkt 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515 oraz z 1996 r. Nr 59, poz. 269 i Nr 106, poz. 496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sztandar jednostki organizacyjnej Policji, zwanej dalej "jednostką", składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  2.
1.
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 100 cm, koloru czerwonego po stronie głównej, a białego po stronie odwrotnej. Jeden bok sztandaru wszyty jest w białą skórę, przymocowaną do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte srebrną frędzlą długości 5 cm.
2.
Na stronie głównej płata znajduje się wizerunek orła białego, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej w odrębnych przepisach. Wysokość godła wynosi 46 cm. Pod godłem zamieszczony jest łukiem napis OJCZYZNA I PRAWO. Litery o wysokości 7 cm wykonane są w kolorze srebrnym.
3.
Wzór strony głównej płata sztandaru określa załącznik nr 1 i 1a.
4.
Na stronie odwrotnej znajduje się krzyż koloru granatowego o długości ramion równej wymiarom płata, kształtem podobny do państwowego krzyża zasługi. Szerokość ramion krzyża przy krawędziach płata wynosi 50 cm. Pośrodku krzyża znajduje się srebrna, ośmioramienna gwiazda. Gwiazda ma wysokość 47 cm. Pośrodku gwiazdy znajduje się czerwone pole na herb regionalny. Pole ma wysokość 20 cm. Dookoła gwiazdy należy umieścić nazwę jednostki Policji. Litery o wysokości od 5 do 7 cm wykonane są w kolorze srebrnym. Pomiędzy ramionami krzyża umieszczone są srebrne półwieńce dębowe o średnicy zewnętrznej 26 cm. W utworzonych przez nie polach znajdują się miejsca na oznaczenie: patrona sztandaru, fundatora sztandaru, inicjałów jednostki i numeru jednostki.
5.
Wzór strony odwrotnej płata sztandaru określa załącznik nr 2 i 2a do rozporządzenia.
§  3.
1.
Głowicę sztandaru stanowi orzeł biały dwustronny z wstęgą z napisem Policja. Głowica o wysokości 23,5 cm wykonana jest z metalu posrebrzanego lub stopu srebrnego.
2.
Głowica sztandaru jest przymocowana do górnej części drzewca nasadą metalową.
3.
Wzór głowicy sztandaru określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Drzewce sztandaru długości 250 cm jest wykonane z drewna toczonego o średnicy 4 cm. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca jest umieszczona głowica, na dolnym stożkowe okucie z metalu białego.
2.
Na drzewcu mogą być umieszczone gwoździe pamiątkowe.
§  5.
Szarfa o barwach Rzeczypospolitej Polskiej o szerokości 15 cm jest umieszczona na drzewcu poniżej głowicy po stronie głównej płata. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są kończone frędzlą koloru srebrnego, taką jak płat sztandaru.
§  6.
1.
Sztandar jest symbolem tradycji, wierności, honoru, godności i dobrego imienia służby, których wymaga Rzeczpospolita Polska od policjantów.
2.
Sztandar jest szczególnym wyróżnieniem i znakiem jednostki Policji.
§  7.
Sztandar może być nadany komendom, komisariatom, szkołom, oddziałom prewencji i pododdziałom antyterrorystycznym Policji.
§  8.
1.
Sztandar nadaje jednostce Minister Spraw Wewnętrznych na wniosek kierownika jednostki po uprzednim jego zaopiniowaniu przez Komendanta Głównego Policji.
2.
Sztandar wraz z aktem nadania wręcza jednostce Minister Spraw Wewnętrznych lub w jego imieniu Komendant Główny Policji bądź ich przedstawiciele.
3.
Wręczenie sztandaru odbywa się w formie uroczystej ustalonej w ceremoniale policyjnym.
4.
Wzór aktu nadania sztandaru określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  9.
1.
Sztandar można ufundować, za zgodą Ministra Spraw Wewnętrznych.
2.
W wypadku, o którym mowa w ust. 1, w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatorów.
§  10.
Sztandar przechowuje się stale w jednostce organizacyjnej Policji.
§  11.
Kierownik jednostki może zainicjować utworzenie komitetu sztandaru oraz wspierać działania takiego komitetu lub działania fundatorów.
§  12.
Kierownik jednostki jest obowiązany poinformować fundatorów sztandaru o trybie uzyskania zgody Ministra Spraw Wewnętrznych na fundowanie sztandaru oraz o zasadach opracowania i zatwierdzania wzoru sztandaru.
§  13.
1.
Barwny rysunek sztandaru w skali 1:3, wraz z opisem i uzasadnieniem proponowanych symboli dotyczących herbów, emblematów i cyfr, a także wykazem gwoździ honorowych i pamiątkowych, wraz z treścią napisów na nich zamieszczonych, kierownik jednostki powinien przedstawić drogą służbową Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
2.
Wzór sztandaru, o którym mowa w ust. 1, przechowywany jest w archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zwanym dalej "archiwum".
§  14.
Zgodę na ufundowanie sztandaru i zaakceptowany jego wzór doręcza się fundatorom za pośrednictwem zainteresowanego kierownika jednostki.
§  15.
O wykonaniu sztandaru według ustalonego wzoru Komendant Główny Policji zawiadamia Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  16.
1.
Właściwa komórka organizacyjna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych sporządza akt wręczenia sztandaru.
2.
Wzór aktu wręczenia sztandaru określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  17.
1.
Wręczenia sztandaru nadanego jednostce dokonuje się podczas uroczystego apelu (zbiórki) policjantów.
2.
Na uroczystość wręczenia sztandaru zaprasza się fundatorów. Można również zaprosić przedstawicieli organów Państwa i samorządu terytorialnego oraz innych organizacji.
3.
W czasie wręczania sztandaru wbija się w drzewce sztandaru czternaście gwoździ honorowych mocujących płat sztandaru; mogą być także wbijane gwoździe pamiątkowe.
4.
Do wbijania gwoździ honorowych zaprasza się: przedstawiciela organów Państwa, Ministra Spraw Wewnętrznych, Komendanta Głównego Policji, przedstawiciela samorządu terytorialnego, fundatorów sztandaru, a także przedstawicieli innych zaproszonych organizacji.
5.
Gwoździe honorowe wbijają ponadto: kierownik jednostki oraz przedstawiciele oficerów, aspirantów, podoficerów i szeregowych Policji.
6.
Gwoździe pamiątkowe mogą być wbijane także podczas innych ważnych wydarzeń jednostki.
7.
Gwoździe pamiątkowe mogą zawierać daty i wydarzenia ważne w dziejach jednostki.
§  18.
1.
Kierownik jednostki, która uległa likwidacji lub której nadano sztandar nowego wzoru, dotychczasowy sztandar wraz z aktem nadania przekazuje do archiwum.
2.
Podczas przekazywania sztandaru sporządza się protokół, którego jeden egzemplarz pozostaje w jednostce, a po jednym egzemplarzu przesyła się do archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komendy Głównej Policji.
3.
Protokół, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać opis sztandaru, wzmiankę o przekazaniu aktów nadania i ufundowania sztandaru oraz podpisy osoby przekazującej i przyjmującej. Do protokołu powinien być dołączony zarys dziejów sztandaru.
§  19.
1.
Ewidencję sztandarów nadawanych jednostkom prowadzi wyznaczona przez Ministra Spraw Wewnętrznych komórka organizacyjna Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
2.
Wzór księgi ewidencji nadanych sztandarów określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  20.
Jednostki organizacyjne Policji, którym nadano sztandary przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują te sztandary na mocy dotychczasowych aktów nadania.
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIKI Nr 1, 1a, 2, 2a

(pominięte)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

GŁOWICA SZTANDARU

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  4

AKT

NADANIA SZTANDARU NR ...

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  5

AKT

WRĘCZENIA SZTANDARU

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  6

KSIĘGA EWIDENCJI SZTANDARU

(pominięty)

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024