Szczegółowe zasady i tryb sprzedaży lokali i gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie oraz kryteria kwalifikowania ich jako nieprzydatne Lasom Państwowym, a także tryb przeprowadzania przetargu ograniczonego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OCHRONY ŚRODOWISKA, ZASOBÓW NATURALNYCH I LEŚNICTWA
z dnia 9 kwietnia 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprzedaży lokali i gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie oraz kryteriów kwalifikowania ich jako nieprzydatne Lasom Państwowym, a także trybu przeprowadzania przetargu ograniczonego.

Na podstawie art. 40a ust. 12 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 127, poz. 627, z 1995 r. Nr 147, poz. 713, z 1996 r. Nr 91, poz. 409 oraz z 1997 r. Nr 54, poz. 349, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1079) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi i samodzielne lokale mieszkalne, zwane dalej "lokalami", oraz grunty z budynkami mieszkalnymi w budowie, stanowiące odrębną nieruchomość, mogą być sprzedane.
§  2.
1.
Sprzedaży, o której mowa w § 1, dokonują odpowiednio: nadleśniczy, dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, zwani dalej "sprzedającymi", w odniesieniu do zarządzanych lokali oraz gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli lokal lub grunt z budynkiem mieszkalnym w budowie zamierza nabyć osoba bezpośrednio nim zarządzająca, sprzedającym jest kierownik jednostki nadrzędnej.
§  3.
W przypadku korzystania z możliwości rozłożenia na raty należności za nabycie lokalu lub gruntu z budynkiem mieszkalnym w budowie przez osoby, o których mowa w art. 40a ust. 4-6 i 9 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. Nr 101, poz. 444, z 1992 r. Nr 21, poz. 85 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 1, poz. 3 i Nr 127, poz. 627, z 1995 r. Nr 147, poz. 713, z 1996 r. Nr 91, poz. 409 oraz z 1997 r. Nr 54, poz. 349, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1079), zwanej dalej "ustawą", spłata należności może być rozłożona na raty miesięczne przy oprocentowaniu rocznym wynoszącym:
1)
6% - przy nie więcej niż 12 ratach,
2)
8% - przy 13 i nie więcej niż 24 ratach,
3)
10% - przy 25 i nie więcej niż 36 ratach,
4)
12% - przy 37 i nie więcej niż 48 ratach,
5)
15% - przy więcej niż 48 ratach.

Rozdział  2

Szczegółowe zasady i tryb sprzedaży

§  4.
1.
Niezwłocznie po ogłoszeniu w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych oraz w prasie lokalnej wykazu lokali oraz gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie, przeznaczonych do sprzedaży, sprzedający zawiadamia na piśmie osobę uprawnioną do pierwszeństwa nabycia takiego lokalu, zwaną dalej "nabywcą", o przeznaczeniu lokalu do sprzedaży oraz o prawie do skorzystania z pierwszeństwa nabycia.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
cenę rynkową lokalu,
2)
informację o możliwości spłaty należności na raty,
3)
datę określającą upływ terminu do skorzystania z prawa nabycia lokalu.
§  5.
Do pisemnego wniosku o nabycie lokalu nabywca, o którym mowa w § 4, załącza:
1)
dokumenty potwierdzające okres zatrudnienia w Lasach Państwowych oraz innych jednostkach, o których mowa w art. 40a ust. 6 ustawy,
2)
oświadczenie o zamieszkiwaniu z osobą bliską w przypadku, o którym mowa w art. 40a ust. 5 ustawy,
3)
propozycję spłaty należności.
§  6.
1.
Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 5, oraz stwierdzeniu, że wnioskodawca spełnia wymagane warunki do nabycia lokalu lub gruntu z budynkiem mieszkalnym w budowie, sprzedający w terminie miesiąca zawiadamia nabywcę o terminie i miejscu zawarcia umowy sprzedaży.
2.
Jeżeli nie doszło do zawarcia umowy sprzedaży w ustalonym terminie z przyczyn niezależnych od stron, sprzedający i nabywca ustalają, nie później niż w ciągu miesiąca, nowy termin i miejsce zawarcia umowy sprzedaży.
3.
Jeżeli nabywca bez podania przyczyny nie stawił się w ustalonym terminie i miejscu w celu zawarcia umowy sprzedaży, uważa się, że odstąpił od zamiaru nabycia lokalu.
4.
Zapłata należności następuje nie później niż w dniu zawarcia umowy sprzedaży, jeśli należność nie została rozłożona na raty.
§  7.
1.
Zamiar nabycia lokalu wolnego lub gruntu z budynkiem mieszkalnym w budowie pracownicy i byli pracownicy Lasów Państwowych, o których mowa w art. 40a ust. 9 ustawy, zgłaszają sprzedającemu w formie pisemnego wniosku, w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia wykazu.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się oświadczenie o przysługującym pierwszeństwie, wraz z dokumentami uprawniającymi do obniżenia ceny.
3.
Jeżeli zamiar nabycia lokalu wolnego lub gruntu z budynkiem mieszkalnym w budowie złoży jedna osoba, do sprzedaży przepisy § 5 i 6 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  3

Kryteria kwalifikowania lokali i gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie jako nieprzydatnych na potrzeby Lasów Państwowych

§  8.
1.
Lokale mogą być kwalifikowane jako nieprzydatne Lasom Państwowym, jeżeli:
1)
wpływy z ich wynajmu są niższe od kosztów ponoszonych przez Lasy Państwowe na ich utrzymanie, na które składają się w szczególności:
a)
podatek od nieruchomości,
b)
koszty utrzymania pracowników administracji i dozoru technicznego,
c)
koszty konserwacji lokalu obciążające Lasy Państwowe,
d)
koszty obowiązkowego ubezpieczenia lokalu,
e)
33% kosztu koniecznego remontu, wynikającego z przeglądu technicznego, albo 20% kosztu adaptacji lokalu do innych celów,
2)
stanowią pustostany.
2.
Grunty z budynkami mieszkalnymi w budowie mogą być kwalifikowane jako nieprzydatne Lasom Państwowym, jeżeli w szczególności:
1)
brak jest środków finansowych na dokończenie inwestycji i nie istnieje możliwość ich uzyskania,
2)
ustała przyczyna, dla której rozpoczęto budowę, a dokończenie budowy z przeznaczeniem na inne cele jest nieopłacalne.
§  9.
Przepisy § 8 nie dotyczą:
1)
mieszkań bezpłatnych przysługujących pracownikom Lasów Państwowych na podstawie art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy,
2) 1
(uchylony).

Rozdział  4

Tryb przeprowadzania przetargu ograniczonego

§  10.
1.
Przetarg ograniczony jest organizowany w przypadku określonym w art. 40a ust. 11 ustawy.
2.
Przetarg ograniczony organizuje sprzedający i przeprowadza go w formie pisemnej.
3.
Sprzedający w ciągu miesiąca po upływie terminu określonego w § 7 ust. 1 zaprasza do udziału w przetargu osoby, które zgłosiły pisemny wniosek, o którym mowa w § 7 ust. 1.
4.
Przy sprzedaży przepisy § 3 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Zaproszenie do udziału w przetargu ograniczonym powinno zawierać:
1)
opis i lokalizację lokalu wolnego lub gruntu z budynkiem mieszkalnym w budowie,
2)
cenę wywoławczą, którą stanowi cena rynkowa, jaka kształtuje się w danej miejscowości,
3)
termin i miejsce składania ofert,
4)
termin i miejsce otwarcia ofert,
5)
wysokość wadium, wynoszącego 5% ceny wywoławczej, termin i miejsce wpłaty wadium,
6)
pouczenie o skutkach uchylenia się od zawarcia umowy,
7)
informację o konieczności udokumentowania uprawnień, o których mowa w art. 40a ust. 9 ustawy.
§  12.
Pisemna oferta powinna zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres oferenta,
2)
oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu ograniczonego i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń,
3)
oferowaną cenę i sposób jej zapłaty,
4)
oświadczenie o uprawnieniach do uczestniczenia w przetargu ograniczonym,
5)
dowód wpłacenia wadium.
§  13.
1.
Przetarg ograniczony przeprowadza komisja przetargowa w składzie co najmniej 3 osób, powołana przez sprzedającego, która wyłania ze swego składu przewodniczącego.
2.
Przed przystąpieniem do przetargu ograniczonego komisja ustala ilość otrzymanych ofert i sprawdza ich prawidłowość.
3.
Za prawidłowe uznaje się oferty, jeżeli spełniają warunki określone w § 12.
§  14.
1.
Komisja przetargowa dokonuje na posiedzeniu jawnym wyboru oferty, która, po uwzględnieniu ustawowych uprawnień do obniżenia ceny, będzie stanowiła najwyższą cenę sprzedaży.
2.
Z przeprowadzonego przetargu ograniczonego komisja sporządza protokół, podając w nim rozstrzygnięcie przetargu wraz z uzasadnieniem; protokół podpisują członkowie komisji.
3.
O wyniku przetargu ograniczonego sprzedający zawiadamia na piśmie oferentów biorących udział w przetargu.
4.
Wadium zwraca się niezwłocznie po zakończeniu przetargu ograniczonego, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.
5.
Jeżeli oferent, który wygrał przetarg ograniczony, nie przystąpił do zawarcia umowy, wadium nie podlega zwrotowi.
6.
Wadium wniesione przez oferenta, który wygrał przetarg ograniczony, zalicza się na poczet ceny sprzedaży.
7.
Oferenta, który wygrał przetarg ograniczony, zawiadamia się na piśmie w terminie siedmiu dni o dacie i miejscu zawarcia umowy sprzedaży. Przepisy § 6 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  5

Przepis końcowy

§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 9 pkt 2 uchylony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 listopada 2002 r. (Dz.U.02.190.1592) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 listopada 2002 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.52.327

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb sprzedaży lokali i gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie oraz kryteria kwalifikowania ich jako nieprzydatne Lasom Państwowym, a także tryb przeprowadzania przetargu ograniczonego.
Data aktu: 09/04/1998
Data ogłoszenia: 27/04/1998
Data wejścia w życie: 12/05/1998