Należności pieniężne i świadczenia otrzymywane przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa i pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 grudnia 1999 r.
w sprawie należności pieniężnych i świadczeń otrzymywanych przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa i pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.

Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje:
1)
uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby poza granicami państwa,
2)
wynagrodzenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące pracownikom zatrudnionym w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.
2. 1
Uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia żołnierzy zawodowych wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa określają:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 maja 2004 r. w sprawie pełnienia zawodowej służby wojskowej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 140, poz. 1479),
2)
rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 czerwca 2004 r. w sprawie należności pieniężnych żołnierzy zawodowych pełniących służbę poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1698).

Rozdział  2

Uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej lub akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom 2

§  2. 3
Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa w składzie jednostek wojskowych użytych poza granicami państwa, w celu udziału w:
1)
konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych,
2)
misji pokojowej,
3)
akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom

- przez cały czas pełnienia służby poza granicami państwa otrzymują uposażenie i inne należności pieniężne, przysługujące im z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej w kraju, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na ich wysokość.

§  3.
1.
Żołnierzom przysługują także:
1)
bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, na zasadach i według norm określonych w odrębnych przepisach,
2)
jednorazowa należność pieniężna,
3)
dodatek zagraniczny,
4)
dodatek wojenny,
5)
umundurowanie, wyekwipowanie i uzbrojenie, na zasadach i według norm określonych w odrębnych przepisach,
6)
bezpłatne świadczenia zdrowotne oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki i artykuły sanitarne,
7)
bezpłatny przewóz:
a)
z kraju do rejonu działania operacji wojskowej i z powrotem, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pełnienia służby poza granicami państwa,
b)
z rejonu działania operacji wojskowej do kraju i z powrotem w przypadkach losowych,
8) 4
świadczenia odszkodowawcze w razie wypadków lub chorób pozostających w związku ze służbą wojskową pełnioną poza granicami państwa oraz odszkodowanie za przedmioty osobistego użytku utracone, całkowicie zniszczone lub uszkodzone wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą wojskową, na podstawie ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o świadczeniach odszkodowawczych przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą wojskową (Dz. U. Nr 83, poz. 760 i Nr 179, poz. 1750),
9) 5
świadczenia przewidziane w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 87), jeżeli zdarzenie powodujące prawo do tych świadczeń zaistniało w czasie pełnienia służby poza granicami państwa,
10) 6
ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
2. 7
(uchylony).
§  4.
Bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie przysługuje:
1)
przed wyjazdem, w czasie pobytu w jednostce wojskowej przygotowującej do służby w operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, od dnia rozpoczęcia przygotowania poza rejonem stacjonowania jednostki wojskowej, w której pełnią służbę, do dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "granicą państwową",
2)
w czasie pełnienia służby w operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, od dnia przekroczenia granicy państwowej do dnia przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej,
3)
po powrocie do kraju, od dnia przekroczenia granicy państwowej w drodze powrotnej do dnia przybycia do jednostki, w której kontynuują służbę wojskową.
§  5.
1. 8
Jednorazowa należność pieniężna przysługuje w wysokości odpowiadającej kwocie najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
2.
Jednorazową należność pieniężną wypłaca się w złotych polskich, po wydaniu decyzji o wyznaczeniu do pełnienia służby poza granicami państwa.
3.
Jednorazowa należność pieniężna podlega zwrotowi, jeżeli decyzja o wyznaczeniu do pełnienia służby poza granicami państwa została uchylona przed dniem wyjazdu z kraju z powodu prawomocnego ukarania za przewinienie dyscyplinarne albo skazania za przestępstwo lub ukarania za wykroczenie, w tym skarbowe, albo też na wniosek żołnierza.
4.
Jednorazową należność pieniężną wypłaca jednostka wojskowa, która przygotowuje żołnierza do pełnienia służby poza granicami państwa.
5. 9
W sytuacji wyjątkowej, bezpośrednio przed wyjazdem żołnierza do rejonu działania operacji wojskowej, gdy nie została jeszcze wydana decyzja o wyznaczeniu żołnierza do pełnienia służby poza granicami państwa, dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz przygotowuje się do pełnienia służby poza granicami państwa, może zezwolić na wypłacenie zaliczki na poczet przysługującej jednorazowej należności pieniężnej. Zaliczka powinna być rozliczona w ciągu miesiąca od dnia jej wypłacenia.
§  6. 10
 
1.
Dodatek zagraniczny wypłaca się żołnierzowi za okres:
1)
od dnia przybycia do rejonu działania jednostki wojskowej do dnia opuszczenia tego rejonu, z wyłączeniem dni, w których żołnierz wykorzystywał urlop,
2)
wykonywania obowiązków służbowych poza rejonem działania jednostki wojskowej.
2.
Miesięczna stawka dodatku zagranicznego stanowi wysokość najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
3.
Dodatek zagraniczny za jeden dzień wynosi 1/30 część jego miesięcznej stawki.
4.
Żołnierzowi wykonującemu zadania związane z bezpośrednim udziałem w oczyszczaniu rejonu działania jednostki wojskowej z materiałów wybuchowych albo zadania polegające na unieszkodliwianiu tych materiałów miesięczną stawkę dodatku zagranicznego zwiększa się o 1 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego za każdy dzień wykonywania tych zadań.
5.
Żołnierzowi wykonującemu poza rejonem stacjonowania jednostki wojskowej zadania w warunkach związanych z bezpośrednim udziałem w akcjach o charakterze bojowym, akcjach zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom albo pełnieniem służby patrolowej, ochronnej lub udziałem w konwojach miesięczna stawka dodatku zagranicznego może zostać zwiększona od 10 % do 30 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
6.
Stawkę zwiększenia dodatku zagranicznego, o której mowa w ust. 5, ustala w rozkazie dowódca jednostki wojskowej.
7.
Żołnierzom wykonującym zadania służbowe w rejonie działania jednostki wojskowej, w którym występują warunki zagrożenia utraty zdrowia lub życia albo trudne warunki klimatyczne lub zakwaterowania, miesięczne stawki dodatku zagranicznego zwiększa się od 20 % do 70 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
8.
Stawki zwiększeń dodatków zagranicznych, o których mowa w ust. 7, wypłacane żołnierzom w poszczególnych jednostkach wojskowych, ustala Minister Obrony Narodowej.
§  7.
1.
Dodatek wojenny przysługuje za czas faktycznego przebywania w strefie działań wojennych.
1a. 11
Dodatek wojenny, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również żołnierzowi pełniącemu służbę w jednostce wojskowej lub polskim kontyngencie wojskowym stacjonującym na terenie strefy działań wojennych, w przypadku przebywania poza strefą działań wojennych w związku z wykonywaniem przez żołnierza obowiązków służbowych na terytorium bezpośrednio sąsiadującym z tą strefą.
2.
Minister Spraw Zagranicznych, w drodze obwieszczenia, określa strefy działań wojennych oraz dzień rozpoczęcia i zakończenia w nich działań wojennych.
3. 12
Stawka dodatku wojennego wynosi:
1)
3 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego za każdy dzień przebywania w strefie działań wojennych lub poza strefą działań wojennych w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych na terytorium bezpośrednio sąsiadującym z tą strefą,
2)
od 3 % do 5 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego za każdy dzień wykonywania zadań w warunkach związanych z bezpośrednim udziałem w akcjach o charakterze bojowym, akcjach zapobiegania aktom terroryzmu lub ich skutkom albo pełnieniem służby patrolowej, ochronnej lub udziałem w konwojach.
4. 13
W przypadku żołnierza spełniającego jednocześnie warunki uprawniające do otrzymania dodatku wojennego na podstawie ust. 3 pkt 1 lub pkt 2, wypłaca się dodatek wojenny w wyższej wysokości.
5. 14
Stawkę dodatku wojennego, o której mowa w ust. 3 pkt 2, ustala w rozkazie dowódca jednostki wojskowej.
§  8. 15
(uchylony).
§  9. 16
 
1.
Dodatki, o których mowa w § 6 i 7, wypłaca się miesięcznie z dołu, do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który te dodatki przysługują.
2.
Dodatki, o których mowa w ust. 1, są wypłacane na pisemny wniosek żołnierza:
1)
w złotych - na wskazany rachunek bankowy w kraju, albo
2)
w walucie dodatku zagranicznego bazowego ustalonego dla państwa, w którym żołnierz pełni służbę, na podstawie przepisów w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej, zwanego dalej "kwotą bazową", albo w walucie tego państwa - gotówką, w jednostce wojskowej poza granicami kraju.
3.
W przypadku gdy dodatki są wypłacane w walucie kwoty bazowej lub w walucie państwa, w którym żołnierz pełni służbę, wysokość dodatków ustala się według średniego kursu tej waluty w Narodowym Banku Polskim, obowiązującego w pierwszym dniu roboczym miesiąca kalendarzowego, za który dodatki te przysługują.
4.
Bezpośrednio po przybyciu jednostki wojskowej do rejonu działania jej dowódca może zezwolić na wypłacenie zaliczki na poczet przysługującego dodatku zagranicznego.
§  10.
1.
Świadczenia zdrowotne oraz zaopatrzenie w leki i artykuły sanitarne przysługują, z zastrzeżeniem ust. 2, w rejonie działania operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych oraz w czasie przewozu tam i z powrotem, od dnia przekroczenia granicy państwowej do dnia przekroczenia tej granicy w drodze powrotnej.
2.
Przed wyjazdem z kraju w rejon działania operacji wojskowej organizacji międzynarodowej lub sił wielonarodowych, w związku z rozpoczęciem pełnienia służby poza granicami państwa, oraz bezpośrednio po powrocie do kraju, w związku z zakończeniem pełnienia tej służby, przeprowadza się badania lekarskie w zakresie i trybie określonym przez Ministra Obrony Narodowej w odrębnych przepisach.
§  11. 17
 
1.
Żołnierzowi wykonującemu zadania służbowe poza wyznaczonym miejscem pełnienia służby poza granicami państwa przysługują diety oraz zwrot kosztów przejazdów i noclegów, płatne w walutach obcych, na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 maja 2004 r. w sprawie należności żołnierzy niezawodowych za podróże służbowe (Dz. U. Nr 135, poz. 1448).
2.
Należności, o których mowa w ust. 1, nie przysługują, jeżeli podróż odbywa się w rejonie działania misji pokojowej w ramach wykonywania zadań mandatowych wynikających z zajmowanego stanowiska służbowego, nawet jeżeli byłoby to połączone z przekroczeniem granicy państwa, na którego terytorium żołnierz pełni służbę poza granicami państwa.
3.
W przypadku odbywania podróży służbowej na terytorium państwa, w którym żołnierz pełni służbę, dieta wynosi 25 % stawki diety ustalonej dla tego państwa; jeżeli podróż trwa krócej niż dwanaście godzin, dieta nie przysługuje.
4.
W przypadku odbywania podróży służbowej poza granicami państwa, w którym żołnierz pełni służbę, dieta wynosi 50 % stawki diety ustalonej dla państwa stanowiącego cel podróży.
5.
W przypadku odbywania podróży służbowych na obszarze obejmującym rejon działania danej misji pokojowej, dieta wynosi 25 % stawki diety ustalonej dla państwa, w którym żołnierz pełni służbę poza granicami państwa, nawet jeżeli byłoby to połączone z przekroczeniem granicy tego państwa; jeżeli podróż trwa krócej niż dwanaście godzin, dieta nie przysługuje.

Rozdział  3 18

Uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące żołnierzom wyznaczonym do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych, których pobyt poza granicami państwa ma na celu udział w szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych, akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych albo przedsięwzięciach reprezentacyjnych

§  12.
1.
Żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby w składzie jednostek wojskowych, których pobyt poza granicami państwa ma na celu udział w:
1)
szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych,
2)
akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych,
3)
przedsięwzięciach reprezentacyjnych

- otrzymują przez cały czas pełnienia służby poza granicami państwa uposażenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące z tytułu pełnienia czynnej służby wojskowej w kraju, z uwzględnieniem powstałych w tym czasie zmian mających wpływ na ich wysokość.

2.
Żołnierze, o których mowa w ust. 1, otrzymują również za każdy dzień wykonywania zadań służbowych poza granicami państwa dodatek zagraniczny w wysokości 25 % diety ustalonej dla docelowego państwa pobytu w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 oraz z 2003 r. Nr 199, poz. 1951), z tym że w przypadku żołnierzy wykonujących zadania na jednostkach pływających Marynarki Wojennej dodatki te przysługują wyłącznie za czas pobytu w porcie zagranicznym.

Rozdział  4

Wynagrodzenie i inne należności pieniężne oraz świadczenia przysługujące pracownikom zatrudnionym w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa

§  13.
1. 19
Pracownikom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, przysługuje:
1) 20
wynagrodzenie miesięczne w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie odrębnych przepisów,
2)
jednorazowa należność pieniężna,
3)
dodatek zagraniczny,
4)
dodatek wojenny,
5)
bezpłatne świadczenia podczas przygotowania do udziału w operacji i przebywania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie:
a)
zakwaterowania i wyżywienia,
b)
ubioru i wyekwipowania,
6)
bezpłatne świadczenia zdrowotne oraz zaopatrzenie w leki i artykuły sanitarne,
7)
bezpłatny przewóz:
a)
z kraju do rejonu działania operacji wojskowej i z powrotem, w związku z rozpoczęciem i zakończeniem pracy poza granicami państwa, oraz bezpłatne wyżywienie w czasie tego przewozu,
b)
z rejonu działania operacji wojskowej do kraju i z powrotem, w przypadkach losowych,
8)
ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków,
9)
świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, według zasad i w trybie określonym dla pracowników w odrębnych przepisach.
2. 21
(uchylony).
§  14. 22
Do pracowników stosuje się odpowiednio przepisy § 4 pkt 1 i 2, § 5-7 i § 9-11, z tym że pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku, na którym jest wymagane wykształcenie:
1)
średnie - przysługuje dodatek zagraniczny w wysokości 175 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego,
2)
wyższe - przysługuje dodatek zagraniczny w wysokości 250 % najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.
§  15. 23
(uchylony).
§  16. 24
(uchylony).

Rozdział  5

Przepisy końcowe

§  17. 25
(uchylony).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 grudnia 1999 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  26 (uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  27 (uchylony).

1 § 1 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 marca 2002 r. (Dz.U.02.31.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.202.2068) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.

2 Tytuł rozdziału 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.202.2068) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.202.2068) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.
4 § 3 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 listopada 2003 r. (Dz.U.03.204.1977) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 2003 r.
5 § 3 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 marca 2002 r. (Dz.U.02.31.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.
6 § 3 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.285.2848) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
7 § 3 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
8 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.202.2068) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.
9 § 5 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 listopada 2003 r. (Dz.U.03.204.1977) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 2003 r.
10 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
11 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.285.2848) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
12 § 7 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 19 marca 2002 r. (Dz.U.02.31.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.202.2068) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 20 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.285.2848) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.

13 § 7 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
14 § 7 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
15 § 8 uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
16 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
17 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.202.2068) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.
18 Rozdział 3 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 7 września 2004 r. (Dz.U.04.202.2068) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2004 r.
19 § 13 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 listopada 2003 r. (Dz.U.03.204.1977) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 2003 r.
20 § 13 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 listopada 2003 r. (Dz.U.03.204.1977) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 2003 r.
21 § 13 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
22 § 14:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 19 marca 2002 r. (Dz.U.02.31.282) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.

23 § 15 uchylony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
24 § 16 uchylony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
25 § 17 uchylony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
26 Załącznik nr 1 uchylony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.
27 Załącznik nr 2 uchylony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 2 marca 2007 r. (Dz.U.07.41.259) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 2007 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.110.1257

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Należności pieniężne i świadczenia otrzymywane przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa i pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach wojskowych wykonujących zadania poza granicami państwa.
Data aktu: 21/12/1999
Data ogłoszenia: 30/12/1999
Data wejścia w życie: 30/12/1999, 01/12/1999