Szczegółowy tryb doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 czerwca 1999 r.
w sprawie szczegółowego trybu doręczania pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym.

Na podstawie art. 131 § 2 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb doręczania przez pocztę pism sądowych przeznaczonych dla stron, ich pełnomocników oraz świadków, biegłych i innych osób biorących udział w postępowaniu cywilnym.
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do doręczania pism wysyłanych przez komorników sądowych.
3.
Przepisy rozporządzenia dotyczące sądu wysyłającego stosuje się odpowiednio do komorników sądowych.
§  2.
1.
Pismo sądowe, doręczane przez pocztę, wysyłane jest jako list polecony za potwierdzeniem odbioru, zwany dalej "przesyłką".
2.
Na stronie adresowej przesyłki umieszcza się napis: "Polecona - za potwierdzeniem odbioru".
3.
Do przesyłki dołącza się jednocześnie formularz potwierdzenia odbioru, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Przesyłkę nadaje się w pocztowej placówce nadawczej za pokwitowaniem w wykazie poleconych przesyłek listowych, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Przesyłkę doręcza się, z zastrzeżeniem ust. 2, wyłącznie adresatowi, chyba że przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dopuszczają doręczenie innej osobie.
2.
Przesyłka adresowana do osoby prawnej lub do organizacji nie posiadającej osobowości prawnej może być doręczona pracownikowi upoważnionemu do odbioru przesyłek.
§  5.
1.
Osoby, o których mowa w § 4, potwierdzają odbiór przesyłki na formularzu potwierdzenia odbioru przez wpisanie daty otrzymania przesyłki i umieszczenie czytelnego podpisu zawierającego imię i nazwisko. Listonosz wpisuje datę doręczenia przesyłki, imię i nazwisko odbierającego, zaznacza sposób doręczenia, co potwierdza własnoręcznym podpisem.
2.
Jeżeli do doręczenia przesyłki nie doszło, listonosz na formularzu potwierdzenia odbioru wpisuje datę czynności i zaznacza przyczynę niedoręczenia, co potwierdza własnoręcznym podpisem.
§  6.
1.
Jeżeli przesyłka ma być doręczona osobie wymienionej w art. 137 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, do przesyłki dołącza się dwa formularze potwierdzenia odbioru dla adresata oraz dla organu bezpośrednio przełożonego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie doręczenia pisma sądowego osobie pozbawionej wolności, za pośrednictwem administracji właściwego zakładu karnego lub aresztu śledczego.
§  7.
1.
Po doręczeniu przesyłki listonosz oddaje niezwłocznie formularz potwierdzenia odbioru pocztowej placówce oddawczej, która na pierwszej stronie formularza potwierdzenia odbioru umieszcza odcisk datownika i odsyła je organowi wysyłającemu.
2.
W przypadkach, o których mowa w § 6, organ bezpośrednio przełożony lub administracja właściwego zakładu oddaje niezwłocznie po doręczeniu przesyłki drugi egzemplarz formularza potwierdzenia odbioru pocztowej placówce oddawczej. Przepis § 5 stosuje się odpowiednio.
§  8. 1
Przewidziane w art. 139 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego zawiadomienie dla adresata o pozostawieniu przesyłki listonosz sporządza na odrębnym formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  9. 2
 
1.
W przypadkach określonych w art. 139 § 1 i 2 Kodeksu postępowania cywilnego listonosz:
1)
pozostawia zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki we właściwej pocztowej placówce oddawczej w terminie siedmiu kolejnych dni, licząc od dnia następnego po dniu pozostawienia zawiadomienia u adresata,
2)
dokonuje adnotacji o niedoręczeniu przesyłki na potwierdzeniu odbioru oraz adnotacji "awizowano dnia" na adresowej stronie niedoręczonej przesyłki i składa swój podpis,
3)
oddaje przesyłkę niezwłocznie do właściwej pocztowej placówki oddawczej.
2.
Pocztowa placówka oddawcza potwierdza przyjęcie od listonosza awizowanej przesyłki poprzez umieszczenie na stronie adresowej odcisku datownika i podpisu przyjmującego pracownika.
3.
Jeżeli adresat nie zgłosi się po odbiór przesyłki w terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, pocztowa placówka oddawcza sporządza, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia, powtórne zawiadomienie o możliwości jej odbioru w terminie kolejnych siedmiu dni, licząc od dnia następnego po dniu sporządzenia zawiadomienia, które listonosz doręcza adresatowi. Dokonanie powtórnego zawiadomienia zaznacza się na przesyłce adnotacją "awizowano powtórnie dnia" na adresowej stronie niedoręczonej przesyłki i podpisem.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się w przypadku, gdy adresat odmówił przyjęcia przesyłki.
5.
Pocztowa placówka oddawcza wydaje przesyłkę adresatowi lub osobom, o których mowa w § 4 ust. 2.
6.
Przesyłkę wydaje się po umieszczeniu na stronie adresowej adnotacji "wydano dnia" i odcisku datownika. Adresat lub osoba, o której mowa w § 4 ust. 2, potwierdza odbiór przesyłki na formularzu potwierdzenia odbioru w sposób, o którym mowa w § 5. Wypełnione potwierdzenie odbioru pocztowa placówka oddawcza, po umieszczeniu na nim odcisku datownika, odsyła niezwłocznie organowi wysyłającemu.
7.
Przesyłkę, o której mowa w ust. 1, przechowuje się w pocztowej placówce oddawczej przez siedem kolejnych dni, licząc od dnia następnego po dniu pozostawienia zawiadomienia u adresata, a w przypadku, o którym mowa w ust. 3 - pozostawienia powtórnego zawiadomienia.
8.
Przesyłkę niepodjętą pocztowa placówka oddawcza opatruje na stronie adresowej adnotacją "nie podjęto w terminie" oraz odciskiem datownika i odsyła niezwłocznie wraz z formularzem potwierdzenia odbioru organowi wysyłającemu.
§  10.
1. 3
Jeżeli przesyłki nie można doręczyć z powodów określonych w art. 133 § 2b, art. 136 § 2 i art. 139 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, listonosz umieszcza o tym adnotację na formularzu potwierdzenia odbioru i niezwłocznie oddaje przesyłkę pocztowej placówce oddawczej, która po umieszczeniu na nim odcisku datownika zwraca pismo organowi wysyłającemu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zwrócenia listonoszowi przesyłki nie doręczonej w przypadku określonym w art. 137 Kodeksu postępowania cywilnego.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 grudnia 1970 r. w sprawie doręczania pism sądowych przez pocztę (Dz. U. Nr 31, poz. 266).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  4 WZÓR FORMULARZA POTWIERDZENIA ODBIORU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ LISTÓW POLECONYCH NADANYCH W PLACÓWCE POCZTOWEJ

Lp. Adresat Miejsce przeznaczenia

(poczta)

Numer nadawczy Masa Opłata Uwagi (sygnatura akt)
kg g gr
1 2 3 4 5 6 7

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  5 WZÓR FORMULARZA ZAWIADOMIENIA

1 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 2003 r. (Dz.U.03.55.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2003 r.
2 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 marca 2003 r. (Dz.U.03.55.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2003 r.
3 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 marca 2003 r. (Dz.U.03.55.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2003 r.
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 marca 2003 r. (Dz.U.03.55.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2003 r.
5 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 marca 2003 r. (Dz.U.03.55.489) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 2003 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024